Alıç Çayı Faydaları

1 yıl önce
804 kez görüntülendi

Alıç Çayı Faydaları

Özellikle kalp sağlığını korumak için tüketilen bitkisel çaylar arasında adı sık sık geçen “alıç çayı” bu özelliği ile Almanya, Avusturya başta olmak üzere Avrupa kıtasında pek çok ülkede geleneksel olarak kullanılan bitkisel çaylar arasında yer almaktadır.

Yazılı kaynaklarda, Amerikalı doktorların 1800’lerin başlarında  alıç ağacı yapraklarını ve yemişlerini, kan dolaşımı bozuklukları ve solunum yolu hastalıklarını tedavi etmek amacıyla kullandıkları yer almaktadır.

Günümüzde ise alıç ağacı yaprakları ve yemişleriyle hazırlanan çay, kalp ve damar sağlığını korumak için popüler olarak tüketilmektedir ancak bu konuda kesin olarak faydası olduğunu söyleyebilmek için daha çok bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 • Kalp krizi riskini azaltır
 • Kan dolaşımını düzenler
 • Göğüs ağrısına iyi gelir (Anjin)
 • Yüksek tansiyonu düşürür
 • Damarlarda plak oluşumunu engeller
 • Baş ağrısına iyi gelir
 • Sakinleştirici etkisi vardır
 • Kas spazmlarına iyi gelir

Alıç Çayı Nasıl Yapılır?

Alıç çayı yapmak için ağacın yapraklarını ve yemişlerini kullanabilirsiniz. Bitkinin en çok faydası olan yeri olarak yaprakları gösteriliyor ancak meyveleri de çaya tat vermek için kullanılabilir. Hatta bazı tariflerde sadece yemişleri kullanılıyor ancak benim tavsiyem, eğer bulabilirseniz çayınızı hazırlarken yemiş ve yapraklardan bir miktar kullanmanız.

2-3 bardaklık alıç çayı hazırlamak için 1-2 çay kaşığı kurutulmuş yaprak veya 2-3 çay kaşığı kurutulmuş ve ezilmiş alıç yemişi yeterli olacaktır. Bunlardan seçtiğiniz birini veya hepsinden bir parça kaynamış suya atın ve 15-20 dakika demlenmesini bekleyin. Bazı beslenme uzmanları alıç yapraklarının iştahı azalttığını söylüyor, eğer diyet yapıyorsanız iştahı azaltmak için alıç yapraklarıyla hazırlanmış salata yemeyi deneyebilirsiniz.

Alıç Çayının Sağlığa Faydaları

Kan Dolaşımı: ABD merkezli “Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp” (National Center for Complementary and Alternative Medicine) raporlarına göre alıç bitkisi kan dolaşımını arttırarak organlara daha çok oksijen gitmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle kan dolaşımına bağlı el ve ayak üşümesi problemi yaşayanlar için önerilen bitkiler arasında yer alıyor.

Kalp Sağlığı: Alıç bitkisinin geleneksel olarak kalp hastalıklarına karşı kullanımı son yıllarda -sayısı çok olmamakla birlikte- bazı bilimsel araştırmalar tarafından desteklenmekte. Alıç bitkisinde bulunan antioksidanların kasları ve damarları rahatlattığı ve böylece anjin, ateroskleroz, konjestif kalp yetmezliği ve hipertansiyon hastalarında kalp krizi riskini azalttığı bu araştırmaların sonuç raporlarında yer almakta.

Damar Tıkanıklığı: Kalp krizi ve felcin başlıca sorumlusu olan damarlarda oluşan plak (Ateroskleroz) oranı alıç bitkisiyle azaltılabilir. Maryland Tıp Merkezi’ne göre doğru bir beslenme programı ve düzenli egzersizle birlikte tüketilen alıç damar tıkanıklığı oranını (ve buna bağlı olarak gelişen diğer hastalıkları) önemli ölçüde düşürmenize yardımcı olabilir.

Baş Ağrısı: Bitkinin damarları genişleten ve kan dolaşımını arttıran özelliği kronik baş ağrısı şikayetlerini azaltabilir. Ayrıca bitkinin sakinleştirici etkisi strese bağlı baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Alıç Çayının Yan Etkileri

Alıç çayı ile ilgili ciddi bir yan etki belirtilmemiş olmasına karşın mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, kaşıntı, çarpıntı gibi bazı yan etkiler görülebilir. Gebelik ve emzirme döneminde alıç çayı tüketilmesi önerilmemektedir. Alıç bitkisi kan inceltici ilaçlarla, yüksek tansiyon ilaçlarıyla etkileşime geçerek bu ilaçların etkisini istenmeyen boyutlara taşıyabilir. Bu nedenle düzenli olarak ilaç kullananlar alıç çayı içmeye başlamadan önce doktora danışmalıdır.

Alıç Çayı Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. nuysal dedi ki:

  Alıç gerçekten çok faydalı. Şahsen bana çok fayda etti.

 2. yasemin dedi ki:

  Alıç çayını tavsiye ederim, tadı çok güzel.

 3. seher özkan dedi ki:

  Meyvesi hamilelikten kaynaklanan bulantılarımı ve yanmamı geçirdi

 4. oya dedi ki:

  Benim tansiyonun hep düşüktü alıç çayını aktar önerdi 3 gün günde 1 2 bardak sonraki günler arada aklıma gelince içtim şuan çok iyiyim tansiyonun 10 9 eskiden hep 9. 8 yada 9 7 olurdu bence çok faydalı.

 5. tahir dedi ki:

  Ben bir gün başım döndü bayıldım işyerinde sonra kendime geldiğimde arkadaşlar başıma toplanmış ambulans geldi hastaneye gittim ekg çok bozuktu doktorlar cihazın bozuk olduğunu söylediler. Bir kaç monitöre daha bağladılar baktılar ki sorun kalp atışlarımda sonra yoğun bakıma aldılar. Sonrada başladı durmaya 6 sefer durdu ve şoklandım sonra üniv hastanesine sevk ettiler. Orda da 16 defa durdu ve şoklandım. Sonrada beni eps işlemine aldılar. ne yaptılarsa kalp ritmim bozulmadı. 4 gün yoğun bakımda kaldım sonrada normal odaya alıp ilaç verip taburcu ettiler. Arada 10 gün geçti çarpıntılarım oldu tekrar hastaneye yatırdılar. Yine eps ye aldılar yine de ritim bozulmadı sonra pil takmaya karar verdiler. Pili Ankara da taktım pil taktıktan 6 ay sonra kalbim durdu pil şokladı hayata geri döndüm sonra alıç çayının ritim bozukluğuna iyi geldiğini söylediler uzun zaman kullandım ve Allaha hamdolsun 3 yıldır çarpıntım olmadı herkese tavsiye ediyorum

 6. Murat dedi ki:

  Alıç çayını nasıl kullandınız bende de kalp pili var ve bana da geçen ay 3 kez şokladı ara ara çarpıntılarım var cevap verirseniz çok memnun olurum.

 7. Elif dedi ki:

  Çok geçmiş olsun çok üzüldüm allah yasamani istemiş neler atlatmissiniz öyle hic kolay birşey değil gerçekten … allah tekrar yaşatmasın..

 8. Ali dedi ki:

  Ankara’da arazide aç karnına birkaç avuç alıç meyvesi yediğimde tansiyonumu epey düşürmüştü. Öyle ki ayakta duramıyordum. Ekmek arası bir şeyler yiyince tekrar normale dönmüştü. Bu da gösteriyor ki alıç tansiyonu düşürüyor.

 9. Senol dedi ki:

  Slm arkadaşlar ben de kalp krizi geçirdim 38 yaşındayım alıç çayını nasıl tüketmeliyim şeker kullanmam gerekli mi?

 10. bilgi gürbaca dedi ki:

  Şekeri değil alıç çayına katmak, hayatından çıkar, şeker zehirdir.

 11. Çağlar dedi ki:

  Alıç çiçeği ve yaprağı daldan toplanıp kurutulduktan sonra çayı içilecek.Kalp kaslarını güçlendirir ritim bozukluğunu düzeltir ve damarlarda plak oluşumunu engeller.Kaynatılmış suyun içine bir çay kaşığı alıç çiçeği ve yaprağını atıp 10 dakika sonra içilebilir.Günde 2 bardak yeterli.beraberinde tatlandırıcı olarak kan yapıcı siyah üzümle birlikte içmek en mantıklısı.1 bardak çayın yanında 4-5 adet üzüm yeterli. Almanlar 1994 yılında kalbin en iyi bitkisel ilacı olarak tescillemişler. Kalp krizi geçiren 75 yaşındaki bir yakınımız kullanmaya başladı çok faydasını gördü. Alıç çiçeği ve yaprağının nereden toplandığı ve zamanı belli olacak. 1 yıl içindede tüketilmesi tavsiye edilir.En iyisi mevsiminde toplayıp kurutulmuş olanını tercih ediniz. Bir yakınınızdan rica edin köylerden toplasınlar.

 12. yigit ER dedi ki:

  Şeker atmadan içiniz içemezseniz bir miktar bal ile tatlandırarak içebilirsiniz.

 13. Şeyda dedi ki:

  Ne zaman faydasını gördünüz arkadaşlar

Yorum Yaz

Yukar k