Cilt Güzelliğine Zarar Veren 7 Önemli Hata

1 yıl önce
232 kez görüntülendi

Cilt Güzelliğine Zarar Veren 7 Önemli Hata

Dış görünüş açısından en önemli noktalardan biri cilt güzelliği olmasına rağmen zaman zaman bilinçsizce sürdürülen kimi davranışlar bu güzelliği tehdit ediyor ve cildinizin albenisine zarar verebiliyor. Hangi davranışların cilt güzelliği açısından büyük tehdit unsuru olabilecek sonuçlar doğurduğunu birlikte inceleyelim.

1. Makyajı temizlemeden uykuya dalmak

Gün içerisinde ne kadar yoğun bir programa sahip olursanız olun, makyaj yaptıysanız eve geldiğinizde o makyajı çıkarmadan kesinlikle yatağa girmeyin. Hatta kendinizi çok yorgun hissediyorsanız bir yere oturmadan ya da uzanmadan önce direkt olarak lavaboya gidin ve makyajınızı çıkartın. Aksi takdirde yüzünüzde kalan bütün makyaj, uyku süresince gözeneklerinizin tıkanmasına sebep olacak ve cildinizin gün içerisinde maruz kaldığı hasarların onarılmasına engel olacaktır. Birçoğumuzun bildiği üzere, cilt uyku esnasında kendini yeniler ve onarır. Makyajla uyuduğumuz zaman bu onarım gerçekleşmez.

2. Keselenmeyi ihmal etmek

Cilt güzelliğinin sürdürülmesi ve cilt sağlığının korunması açısından keselenmek önemli bir eylem olarak karşımıza çıkıyor. Daha güzel ve pürüzsüz bir cilt için keselenmek koşuluyla ölü hücreleri ve derine işleyen kirleri ortadan kaldırmak çok önemli bir iştir. Kimilerinin gereksiz ve zaman kaybı olarak gördüğü keselenme sayesinde cildiniz daha genç görünecektir.

3. Makyaj fırçalarını temizlememek

 

Kadınların genelde yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi de makyaj fırçalarının temizliğine gereken özeni göstermemektir. Makyaj fırçalarının temizlenmemesi halinde fırçalara işleyen yağ ve kir her defasında yüze tekrar uygulanmış olacak ve bu yüzden cildinizi temizlemek ve güzelleştirmek için ne kadar gayret gösterirseniz gösterin, eskiden kalma kirleri tekrar cildinize kazandırıp faydasız bir işlem yapmış olacaksınız. Halihazırda makyaj yaparak tıkamış olduğunuz gözenekler, bir de makyaj fırçalarında yer alan yağ ve kirler sayesinde iyice tıkanmış olacak.

4. Nemlendirmeyi ihmal etmek

 

Cildin daha güzel görünmesini sağlamak için onu hem içeriden hem de dışarıdan nemlendirmeniz gerekir. Bunu sağlamak içinse hem vücudu asla ve asla susuz bırakamamanız, doktorların tavsiye ettiği miktarda günlük sıvı tüketimini gerçekleştirmeniz hem de cildiniz için en uygun nemlendiriciyi bulup bunu düzenli olarak kullanmanız gerekiyor.

Cildimizi bu noktada toprağa benzetsek yanlış yapmış olmayız. Eğer cildimize yeterli miktarda su sağlarsak, cildin daha güzel ve daha verimli görünmesini sağlarız. Diğer taraftan cildimiz ne kadar sudan uzak kalırsa kuruma ve çatlama ile meydana gelecek kötü sonuçlar o kadar artacaktır.

5. Yüzü yeteri kadar yıkamamak

 

Yüzümüzü gün içerisinde yeteri kadar yıkamaya özen göstermeliyiz. Eğer ki makyaj yaptıysak doktorların tavsiyesi bu makyajdan kurtulmak için iki kez bol su ve sabunla yüzün yıkanması ve derinlemesine bir temizliğin sağlanması yönünde. Birçok kadın ise yüzünü sadece bir defa yıkayarak makyajlarını ıslak mendille temizlemeye çalışıyor. Bu derinlemesine bir temizlik sağlamaz, sabahları uyandığınızda yüzünüzü bir kez yıkamanız yeterli olsa da akşam makyajın zararlı etkilerine maruz kalmamak adına yüzünüzü muhakkak en az iki defa yıkamanız gerekiyor.

6. Güneş kremi kullanmayı tercih etmemek

 

Yaz mevsimi geldiğinde en büyük eğlencelerden bazıları da denize girmek, sahilde güneşlenmek ya da hafif şeyler giyerek dışarıda yürüyüş yapıp vakit geçirmek oluyor. Dışarıda, güneş altında kaldığımız her saniye güneş ışınlarına çokça maruz kalan cildimiz için koruyucu kremleri sürmediğimiz durumlarda cilt üzerinde ciddi hasarlar meydana gelebiliyor. Cilt kanserine kadar varabilecek ağır sorunlara rastlamamak için güneş kremi kullanmaya özen gösterin.

7. Yeteri kadar uyumamak

 

Düzensiz bir uyku alışkanlığına sahip olmanın bilinen pek çok zararı bulunuyor. Cilt sağlığı konusunda da negatif etkileri bulunan uykusuzluk ve düzensiz uyku meseleleri genelde göz ardı ediliyor, yeteri kadar önemsenmiyor. Cilt sağlığı konusunda önemli bir tehdit unsuru olan uyku eksikliği ve düzensizliği cildin dinlendirilmesinin önüne geçiyor ve kimi rahatsızlıklara sebebiyet veriyor. Cildin dinlenmesi gereken zaman diliminde, yani uyku esnasında, cilt dinlenemiyor ve kendisini yenileyemiyor.

Bunun etkilerini anlamak için uykusuz kaldığınız günlerde aynaya dikkatlice bakmanız yeterli olacaktır. Ne zaman verimli bir uyku geçirirseniz yüzünüz o uykunun ardından daha alımlı, daha dinlenmiş ve daha canlı görünecektir. Yeterli uykunun alınmadığı durumlarda yüzün her noktasına işleyen bir yorgunluk meydana gelecek ve cilt, düzenli uykuya sahip olunduğu zamana oranla oldukça kötü bir halde görünecektir.

Cilt Güzelliğine Zarar Veren 7 Önemli Hata Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k