Ciltteki Kararmalar Nasıl Geçer?

1 yıl önce
311 kez görüntülendi

Ciltteki Kararmalar Nasıl Geçer?

İnsanların ten rengi birbirinden farklıdır. Cilt uzmanları hastalıkları inceleyebilmek ve anlamak için gruplara ayırmışlardır. Aynada kendimize baktığımızda vücudumuzun rengi bir bütün halindedir. Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde bir sebepten dolayı cilt rengimiz farklı ise buna cilt kararması veya deride kararma adı verilir. Ciltte kararma birçok farklı nedenden dolayı karşımıza çıkabilir. Genellikle güneşten dolayı ya da belirli bir hastalık varsa bunlar neden olmuştur. Vücutta en çok bikini bölgesi, koltuk altı bölgelerinde karşılaşılır.

Ciltte Kararma Neden Olur ?

Kazalar, çarpmalar, alınan darbeler ve vücudunuzun herhangi bir bölgesini bir yere sürttüğünüzde kararma meydana gelebilir. Güneş altında uzun süre kalındığında güneşin zararlı ışınları vücudumuzu etkiler ve bunun sonucunda kararma ve kızarıklık oluşabilir. Koltuk altı için kullanılan deodorantlar kimyasal madde içerdiğinden kararma yapabilir. Kozmetik ürünlerde de zararlı maddeler olabilir, bunlara dikkat edilmeden alınan ürünler de kullanılan bölgelerde kararma olabilir. Bu ürünleri alırken sağlık açısından teste tabi tutulmuş ve onaylanmış olmasına dikkat ediniz. Son olarak düzenli olarak veya arada bir kullanılan ilaçlar da yan etki yapma olasılıkları vardır. Krem veya özellikle ciltle temas eden ürünlerin yan etkileri arasında ciltte kararma da olabilir.

Cilt Kararmaları Nasıl Geçer ?

Herkes kusursuz bir cilde sahip olmak ister. Bunun için birçok çaba gösterilse de kirlilik, yaşlanma, hormonal değişiklikler ve kullanılan ilaçlardan dolayı ciltte lekeler, kararmalar meydana gelir. Bu kararmalardan kurtulmak çok kolay. Evde kolaylıkla hazırlayıp uygulayabileceğiniz birçok tedavi yöntemi vardır. Pahalı ürünlere gerek kalmadan ve başarılı sonuçlar elde ederek cilt kararmalarından kurtulmak mümkün.

1. Vitamin E Yağı

Vitamin E yağı cilt kararmalarına oldukça faydalıdır. Kan dolaşımını hızlandırarak cildin rengini eşitler ve cildi temizler. Cilt kararmasının olduğu bölgelere elinizle masaj yaparak yağı uygulayın. 1 saat bekleme sonunda yağı durulayın.

2. Cilt Kararması İçin Limon

Limonun asidik yapısından dolayı cilt rengini beyazlatma özelliği vardır. Cildin renk bütünlüğünü bozan düzensiz kararma veya lekeleri gidermede yardımcı olur. Kararma olan bölgelerin rengini açar.

Hazırlanışı

 • Bir adet limonu kaseye sıkın.
 • Pamuk yardımı ile kararan bölgelere sürün.
 • Yarım saat bekledikten sonra durulayın.
 • Haftada 3 defa tekrarlanabilir. Herhangi bir yan etki görülmemiştir.

3. Aloe Vera Jeli

Aloe Vera son zamanların en çok konuşulan ve popülaritesi artan bitkisi haline gelmiştir. Faydaları saymakla bitmediği gibi cilt kararmalarına da fayda sağladığı bilinir. Taze aloe vera jeli cilt pigmentlerini oldukça azaltır ve koyulaşmış ten renginin açılmasını sağlar. Vücut ten rengini eşitler. Bu jeli evde bitkiniz varsa kendiniz de elde edebilirsiniz. Kozmetik ve güzellik ürünü satan mağazalardan da kolaylıkla bulabilirsiniz.

4. Süt

Sütün içinde bulunan laktik asit cilt pigmentlerini azaltır. Yüzde oluşan lekelerin giderilmesini sağlar. Gece yatmadan önce pamuk yardımı ile çiğ sütü yüzünüze sürün. Bir süre bekledikten sonra durulayın. Birkaç hafta bu işlemi tekrar ettikten sonra yüzünüzdeki lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

5. Narenciye

Cilt kararmaları üzerinde portakal, ıhlamur gibi narenciye ürünleri etkilidir. Bu ürünler bitkisel olduğu için hem sağlıklı hem de yan etkileri yoktur. Bu ürünleri keserek yüzünüze sürebilirsiniz ya da suyunu çıkararak pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz.

6. Bal

Doğadaki bize sunduğu mucizelerden biri olan balın cilt kararmaları üzerinde etkisi çok faydalıdır. Balı ılıtarak yüzünüzdeki lekerin üzerine uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayın. Haftada en az 4 kez tekrarlayın. Düzenli kullanım sonunda başarılı sonuçlar elde edeceksiniz.

7. Genitial Bölgedeki Kararmalara Son

Genitial bölgede ölü deri atılmadığı için kararma meydana gelir. Genitial bölgeye devamlı kese yapılarak ölü derinin atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Diğer bir yöntem de evde hazırlayacağınız maskedir.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı vazelin
 • 1 çay kaşığı elma suyu
 • 1 çay kaşığı limon suyu

Hazırlanışı

 • Malzemeleri bir kapta güzelce karıştırın.
 • Genitial bölgeye pamuk yardımı ile uygulayın.
 • Maske kuruduktan sonra bebek pudrası sürün.
 • 20 dakika bekledikten sonra maskeyi temizleyin.
 • Haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

8. Koltuk Altı Beyazlatma Maskesi

Koltuk altı epilasyon kremleri, aşırı terleme, dar giysiler, güçlü deodorant gibi nedenlerden dolayı kararma olabilir. Koltuk altını beyazlatmak için evde kolaylıkla maske yapıp uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı gül suyu
 • 1 tatlı kaşığı gliserin

Hazırlanışı

 • Malzemeleri bir kapta karıştırın.
 • Karışımı koltuk altınıza birkaç dakika masaj yaparak uygulayın.
 • Tüm gece bekledikten sonra sabah soğuk su yardımı ile durulayın.
 • Kararma geçene kadar düzenli bir şekilde uygulamaya devam ediniz.

Ciltteki Kararmalar Nasıl Geçer? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k