Göz Estetiği

1 yıl önce
280 kez görüntülendi

Göz Estetiği

Göz insanda ilk dikkat edilen yerlerden biri olduğu için bu göz ve çevresinde oluşan deformeler çoğu kişinin psikolojisinin bozulup orta yaşlı olmasına karşın hayata küsüp sosyal çevreden uzaklaşmasına neden olabilir. Mutluluğumuz, üzüntümüz ve günlük sıradan hayatımızda dahi yaptığımız ufak bir mimik hareketi ile bile, günde milyonlarca kez göz çevremiz hareketleniyor ve göz kapaklarımız açılıp kapanıyor. Bu şekilde hareketli bir organımız olmasının yanı sıra, göz çevremiz aynı zamanda en hassas dokuya sahiptir ve güneş ışığından da en çok maruz kalan organlarımızdan birisidir. Bütün bunlara ek olarak bir de yaşlanmaya bağlı gelişen sorunlar da eklenince, göz çevresi, göz kapakları, alın ve gözaltlarında bir takım problemler yaşanıp deformeler olmaya başlayabilir. Bütün bu sorunları düşünürsek, bu tür problemler yaşayan kişilere göz kapağı estetiği yapmak, onlara hayatlarını ve sosyal yaşantılarını tekrar kazandırmak anlamına gelir.

Gözün ve çevresindeki olası sorunların, sadece bir noktanın düzeltilmesi ile değil, oluşan bütün yıpranma ve sorunların giderilmesi şeklinde yapılmalıdır. Sadece bu şekilde arzuladığınız canlı ve taze bakışlara sahip olabilirsiniz. Göz çevresi estetiğinde en çok karşılaşılan sorunlar göz kapağı düşüklüğü, kaş düşüklüğü, kaz ayakları,  gözaltı torbaları, yanak ile gözaltı arasında çökme şeklinde deformeler oluşabilir. Göz çevresi estetiği ile bütün bu sorunlar ve deformeler giderilebilir. Bütün bu sayılan problemler sadece estetik bir bakış için değil, aynı zamanda sağlık için de fayda sağlayan uygulamalar olmaktadır. Göz kapağındaki sarkmalar ya da gözaltı torbalanmasından kaynaklanan düşüklük sebebi ile, görme açısı bozulabilir ve bu bozukluk da baş ağrısı gibi ikincil bir sağlık sorununu tetikleyebilir.

Göz Çevresi Estetiği Nasıl Yapılır?

Gözün çevresinde bulunan alt ve üst göz kapaklarındaki fazla, sarkan ya da torbalar oluşturan deri ve deri altı yağ dokusunun kısmen çıkartılarak kısmen de onarılarak göz çevresinin daha sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşturulduğu ameliyatlara bleforoplasti adı verilmiştir. Böylece göz çevresi bölümleri gerginleştirilir. Bu cerrahi uygulama ile sarkmış olan, içe ya da dışa dönmüş olan alt ve üst göz kapakları, fazla yağın toplanmasına bağlı olarak oluşan torbalanmalar ve göz çevresi kırışıklıkları düzeltilip kişi yaşlı ve yorgun görünümünden kurtarılır. Daha genç ve dinç bir görünüme kavuşması sağlanır.

Bazı kişilerde de sarkık göz kapakları veya belirgin olan gözaltı torbaları ailesel yani hırsidir. Çok genç yaşlarda dahi kendisini belli edebilir. Çoğu kişide ise yaşlanma ile birlikte gelişen bir süreçtir. İlerleyen yaşlarla beraber üst göz kapağı derisi gevşeyip esner ve zamanla ikinci bir katı oluşturur. Deride oluşan gevşemeye ek olarak göz küresinin etrafında yer alan yağ yastıkçıkları da zamanla öne doğru gelerek fıtık oluşturur. Bunun nedeni bu yağ yastıkçıklarının yerinde tutulmasını sağlayan dokunun yaşlanmayla birlikte zayıflaması veya bu yağ dokusu miktarının artması da olabilir.

Blefaroplastide cerrahi başarı ve olası problemlerin en aza indirilmesi için en önemli adım gözün ve özellikle göz kapaklarının detaylı bir şekilde muayenesinin yapılmasıdır. Göz kapağı estetiği için ameliyat lokal anestezi ile yapılır. Kesiler alt göz kapağının kirpiklerinin  altından yapılır. İyileştiği zaman hemen hemen görünmez hale gelebilir. Belirgin torbalanma var ise yağ dokusu da çıkarılır ya da normal yerine getirilir. Fazlalık deri bu kesi yerinden çıkarılarak kesi ince dikişler ile kapatılır. Dikişler 4-5 günde alınır ya da kendiliğinden kaybolur.

Üst Göz Kapağı Estetiği

Alnın ve kaşların fiziksel muayenesi yapılıp kaş seviyesi kontrolü yapılır. Göz kapağı hareketleri değerlendirilip asimetrinin varolup olmadığı tespit edilir ve kaşın seviyesi minimal olarak aşağı ve alında çizgilenmenin olduğu kişilere ameliyat öncesinde botox yapılıp üst gözün kapakları tekrar değerlendirilmektedir. Göz kapağında hala bolluk varsa göz kapağının estetiğinin yapılmasına karar verilmektedir. Sadece üst gözün kapağının estetiği yapılmak istenirse lokal olan anestezi ile yapılır. Ameliyatın süresi 1 saatten fazla olmaz. Çıkarılması gereken derinin ve kasın miktarına çizimler ile hasta otururken karar verilir. Genellikle uygun ölçülerde göz kapağının katlandığı çizgide gizlenecek çizgiye sebep olacak biçimde yapılan derinin ve kasın çıkartılması göz kapağı üzerinde yeterince gerginlik oluşturur. Lakin bazı durumlarda iç ile orta kısımdaki yağ yastıkçıkları fazla belirgin olabilmekte ve bu nedenle onların da çok az miktarlarda küçülmesi cerrahi işlem olarak yapılabilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği

Alt göz kapağında oluşan yaşlanmanın yanakta oluşan yaşlanma ile beraber değerlendirilmesi gerekir. Genellikle 40’lı yaşların sonrasında yanak dokusu aşağıya doğru yer değiştirdiği için endoskopik olan cerrahi ile yanağın dokusunun yukarı doğru alınması gereklidir. Bu işlem sonrasında halen alt göz kapağının derisi üzerinde bollaşma varsa ve alt göz kapağının yağ yastıkçıkları belirgin ise ameliyat sırasında alt göz kapağının estetiği de yapılıp yapılmamasına karar verilir.

Ameliyatta alt göz kapaklarının kirpiğinin altından yapılacak kesiler ile alt gözün kapağının derisi kasla birlikte kaldırılr. Yağ yastıkçıkları için küçültme işlemi yapmak, nadiren gerekli olabilir. Genelde yağ yastıkçıklarının göz çukurunun kenarına yayılması gözaltında oluşan çöküntünün düzelmesini sağlar. Oluşan çöküntü giderilmesi işleminde yanakların kaldırılma işlemi ve yağ yastıkçıkları için yayılma işlemleri yeterli kalmazsa ise yağ enjeksiyon işlemleri de yapılabilir. Derideki ve kastaki bolluk düzeltildikten sonra kasın dokusu gözün çukurunun dış duvarlarına asılmaktadır. Bu işlem de yağ yastıkçıkları için destek sağlayabilir. Bu estetikler genelde orta yüzün gerdirilmesi ameliyatları ile birlikte yapıldığından dolayı genel anestezi ile yapılır. Ameliyat süreleri yapılacak olan ek işlemlere göre 2 ve 4 saat süreleri arasında değişir.

Göz Estetiği Riskleri

  • Seyrek de olsa göz kapağının ameliyatı esnasında veya sonra kanama sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Operasyon sonrası kanama olur ise, acil olarak drenaj tedavisinin yapılması gerekebilir. Kanama olma  riskini arttırdıkları için operasyonu yapmadan on gün önce, aspirin ya da antiinflamatuar ilaçların kullanılması bitirilmelidir.
  • Tıbbi olarak kontrolde olmamış hipertansiyon da ameliyat esnasında veya sonrasında kanamalara sebep olabilir. Göz kapaklarının altındaki kanama, iyileşmeyi geciktirip, kötü bir iz kalmasına sebep olabilir.
  • Seyrek de olsa bu ameliyatın ardından enfeksiyon olması genelde beklenmez. Nadir olarak görülse de, enfeksiyon oluşursa, uygun olan antibiyotik tedavisi yardımıyla tedavi edilebilir.
  • Blefaroplasti yani göz estetiği sonrası körlük olması, son derece az ihtimalle görülen bir olaydır. Ama cerrahi işlem sırasında ya da cerrahi işlem sonrasında göz içinde kanama körlüğe sebep olabilir. Erken yapılan teşhis ve de drenajla bunun üstesinden gelebilirler.
  • En çok korkulan ve sık görülebilen komplikasyon alt gözün kapağında aşağıya doğru çekilmenin olmasıdır. Çekilme ihtimali ikinci defa ameliyat olan kişilerde artabilir. Sorun genelde gözün derisinin gereğinden çok alınmasından kaynaklanır ve tedavi de eksik olan derilerin yerine konulmasıdır. Bu amaçla üst gözün kapağından derinin alınması gerekebilir.
  • Güneşte kalma, yaşlanma ve başka bazı şartlar sonucunda göz kapağı görüntüsü değişikliğe uğrayabilir. Blefaroplasti operasyonu yaşlanmayı durdurmaz veya göz kapağının olduğu bölgenin gerginliğinin sürekliliğini sağlamaz. Blefaroplasti operasyonunun sonuçlarının korunması amacıyla gelecekte de yeni ameliyat ve tedavilerin yapılması gerekebilir.

Göz Estetiği Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k