Hamilelikte sık idrara çıkma

1 yıl önce
174 kez görüntülendi

Hamilelikte sık idrara çıkma

Hamilelikte sık idrara çıkma

Hamilelikte sık idrara çıkma durumu genellikle ilk üç ay ile son üç ayda sıklıkla görülür.  Gebelikte sık idrara çıkma nedenleri olarak hızla değişen hormonlar gösterilebilir. Hormonlardaki bu değişim, böbreklere daha hızlı kan gitmesine neden olur ve bu da idrar torbasının daha çabuk ve sık dolmasına yol açar. Gebeliğin son üç ayında ise büyüyen rahmin, böbreklere ve idrar torbasına yaptığı baskı sonucu idrara çıkma ihtiyacı artmaktadır. Bunun dışında sık idrara çıkma durumu, hamileliğin ilk belirtileri arasındadır ve 6.  haftadan itibaren kendisini gösterir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Sadece sık idrara çıkmak idrar yolu enfeksiyonu anlamına gelmez ancak idrarda yanma, acı ve koku gibi belirtiler görüldüğünde idrar yolu enfeksiyonu akla gelebilir. Gebelikte en sık karşılaşılan bakteriyel enfeksiyonların başında idrar yolu enfeksiyonu gelmektedir. Böyle bir rahatsızlık mutlaka teşhis ve tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediği takdirde böbrek enfeksiyonuna ve erken doğuma yol açabilmektedir.

Hamilelikte sık idrara çıkma nasıl önlenir?

Alınabilecek Önlemler

  • Çay, kahve içimini azaltmak, sık idrara çıkma durumunu azaltacaktır. Bu tür içeceklerin idrar söktürücü etkileri bilindiğinden tüketimini en aza indirmek faydalı olacaktır.
  • İdrar sıklığı bazen de tam boşalma sağlanamadığından meydana gelmektedir. İdrar yaparken öne doğru eğilmek, idrar torbasını boşaltmak için oldukça etkili bir yöntemdir. İdrar sıklığı nedeniyle içilen su miktarı asla azaltılmamalıdır, ancak gece yatmadan önce sıvı alımını kısıtlamakta fayda vardır. Böylece uykuyu bölen idrar sıkışmaları azalacaktır.
  • Gebelikte gülme, öksürme, hapşurma gibi durumlarda idrar kaçırma görülebilir. Böyle bir ihtimal gebeliğin daha çok son üç ayında meydana gelebilmektedir. Bu gibi sıkıntılar yaşamamak için, idrar birikmesini beklememekte ve sık aralıklarla tuvalete gitmekte fayda vardır.
  • Bunların yanı sıra kegel egzersizleri adı verilen pelvik bölgeyi çalıştırarak, bölgedeki kasların kuvvetlenmesini sağlayan egzersizlere gebeliğin ilk dönemlerinde başlamak, ilerleyen dönemde yaşanabilecek sıkıntıları en aza indirgeyebilir.
  • Günlük içilen sıvı miktarında azaltma yapmak doğru bir önlem değildir. Gebelikte sıvı ihtiyacı normalden daha fazla olduğundan, böyle bir yöntem yarar yerine zarar getirir ve hatta idrar yolu enfeksiyonuna da kapı aralar. Bu nedenle gebelikte bu sorunu yaşamamak adına ilk zamanlardan itibaren kegel egzersizlerini düzenli şekilde uygulamak gereklidir.

Gebelikte ortaya çıkan sık idrara çıkma durumu gayet doğaldır ve gebelik sonrasında bu şikayetler genellikle azalır. Kegel egzersizlerini normal zamanlarda da uygulamak, kasların güçlenmesi bakımından faydalıdır ve tavsiye edilir.

Hamilelikte sık idrara çıkma Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k