Hibiskus Çayının Faydaları

1 yıl önce
2.801 kez görüntülendi

Hibiskus Çayının Faydaları

“Agua de Jamaica” veya “Jamaika Gülü” adı verilen “hibiscus sabdariffa” bitkisi Jamaika, Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayip adalarına özgü bir bitkidir.

Jamaika’da genellikle zencefil ile birlikte karıştırılıp, çay veya soğuk içecek olarak tüketilir. Hibiskus çayı “ekşi çay” olarak da bilinir.

Kafeinsiz olan ve yüksek C vitamini içeren hibiskus bağışıklık sistemini güçlendirir.

ABD’de özellikle Kaliforniya eyaletinde en popüler çaylar arasında yer alan hibiskus çayı, başta Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

 • Tansiyonu düşürür
 • Tip 2 diyabette yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılır
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Antioksidandır
 • Kolesterolü düşürür
 • Mide kanserine karşı koruma sağlar
 • Şişliği alır
 • Sindirim sistemini çalıştırır
 • Kalp ve karaciğer hastalıklarına karşı kullanılır
 • Kilo vermeye yardımcıdır

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hibüskus çayını sadece kurutulmuş hibiskus çiçeğinden hazırlayabilir ya da tat vermesi için bir miktar zencefil, tarçın veya limon suyu kullanabilirsiniz. Bir bardaklık suyu kaynattıktan sonra 1-2 çay kaşığı kuru hibiskus yaprağını içine atın.

Demlenmesini beklerken ağız tadınıza göre tarçın veya zencefili bu aşamada ekleyebilirsiniz. 15-20 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz.

Daha güçlü bir tat için ya daha fazla hibiskus kullanabilirsiniz. 20 dakikadan fazla demlerseniz çayın tadı biraz acılaşacaktır. Yine ağız tadınıza göre limon suyu veya balla tatlandırabilirsiniz. Daha fazla hazırlayıp depolamak isterseniz buzdolabında 3 güne kadar tazeliğini korur.

Hibiskusun Sağlığa Faydaları

“Journal of Alternative and Complementary Medicine” adlı yayının Ağustos 2009 sayısında yayınlanan araştırmaya göre günde 1 ay boyunca günde 2 bardak hibiskus çayı içenlerin toplam kolesterol, LDL (kötü kolesterol) ve trigliserit düzeylerinde önemli azalmalar tespit edilmiş. Aynı kişilerde HDL (iyi kolesterol) seviyesinde yükselme belirlenmiş.

Yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılan hibiskus çayı bu alanda bazı araştırmalara da konu olmuş ve olumlu sonuçlar alınmış. Ocak 2009’da “Journal of Human Hypertension” dergisinde yayınlanan makaleye göre günde 2 bardak hibiskus çayı içmek hipertansiyon hastalarında olumlu etkilere yol açıyor. Tansiyon düşüren bitki çayları yazımızda hibiskus çayının yüksek tansiyon üzerine etkisi hakkında daha geniş bilgiler bulabilirsiniz.

“Chemico-biological Interactions” adlı tıbbi yayının Ocak 2007 sayısında hibiskus özünün kanserli hücre sayısını azalttığı ve mide kanserinin yayılmasını engellediği belirtiliyor. Antioksidan etkisi bulunan bitkinin özellikle mide kanserinin tedavisinde yardımcı doğal ürün olarak kullanılabileceğinin altı çiziliyor.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri

Hibiskus çayı genel olarak güvenli kabul edilirken bazı özel durumlarda kullanılması tavsiye edilmiyor. Hamilelik döneminde kullanılan hibiskus çayının düşüğe yol açtığı vakalar görülmüştür. Emzirme dönemindeki kadınlara önerilmemektedir. Hibiskus çayı veya özü tansiyon ve kolesterol ilaçlarıyla etkileşime geçebilir ve olumsuz etkilere neden olabilir. Bu yüzden düzenli olarak ilaç kullananların hibiskus veya diğer bitkisel çayları kullanmaya başlamadan önce doktora danışmaları gerekmektedir.

Hibiskus Çayının Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. mehmet dedi ki:

  Jamaika gülü falan değil, Mekke gülü diye geçer Arap yarımadasında kullanılır. Mesela kahve kültürü olan ülkelerde ikram olarak verilir ve cok güzel hoş bir kokusu vardır tadıda ayrı bir lezzet + bunla yemek yemektariflerinde kulanılipan sos yapılıyor.

 2. murat dedi ki:

  Şeker hastalarına iyi geldiği ve kandaki şekeri düzenlediğini duydum doğru mudur acaba? Cevap verirseniz şimdiden teşekkürler.

 3. Çaykolik dedi ki:

  Murat Bey,
  Bazı kaynaklarda hibiskus çayının, şeker hastalarında şeker seviyesini değil de yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu yönünde bilgiler bulunuyor. Ocak 2009 yılında sonuçları “Journal of Human Hypertension” adlı bilimsel dergide yayınlanan araştırmada 60 şeker hastasının yarısına bir ay boyunca, günde 2 kez olmak üzere hibiskus çayı, diğer yarısına da siyah çay içirilmiş. Hibiskus çayı içen şeker hastalarının %16’sında sistolik kan basıncının düştüğü, siyah çay içenlerde ise yükseldiği tespit edilmiş.

  Benim tavsiyem bunu doktorunuza danışmanız, çünkü sizin sağlık koşullarınıza bağlı olarak etkisi değişebilir. Ayrıca düzenli olarak şeker ilacı kullanıyorsanız hibiskus çayı içmeniz kullandığınız ilacın etkisini arttırabileceğinden doktorunuzdan yan etkiler konusunda bilgi almalısınız.

 4. Sibel dedi ki:

  Ben her gün glifor alıyorum yan etkisi olur mu acaba bu çayın? yemek az yemekye calışıyorum ama annem cok güzel yemek tarifi bidigi için dayanamıyorum bol bol yemek yiyiyorum ne yapmam gerekiyor.

 5. Semira dedi ki:

  Evet kilo da verdiriyor günde 2 bardak içiyorum kabızlık da gitti göbek küçüldü tansiyon hapı kenarda kaldı kolestrol ise tahlil sonrası öğreneceğim çok yüksekti.

 6. Selda dedi ki:

  tansiyon ilacı kullanırken içebilirmiyiz yan etkisi varmı

 7. Gürsel dedi ki:

  Hani birden ellerin titremeye başlar canın tatlı ister ve saldırır sın abur cubur yersin işte bu sıkıntından eser kalmıyor ben kendim kullaniyorum harika bir cay

 8. Selimcan Seriner dedi ki:

  Mekke’de hibiskus yetişmez.Hurmadan başka bir şey olmaz o çöllerde.

 9. Esra dedi ki:

  Hocam ben Suudi Arabistan da yaşıyorum bu çöllerde zannettiğiniz gibi sadece hurma yetişmiyor aklınıza gelebilecek pek çok şey yetişiyor aksine. Limon dan brokoliye kadar aklınıza gelebilecek her şeyi üretiyorlar maşallah.

 10. Emre dedi ki:

  Esra hanım sera şartlarında olmasın o? çölde yetişmez serada brokoli ve limon gibi ürünler için doğal ortam yaratılabilir. 50 dereceyi aşan sıcaklarda bunlar olmaz.

 11. Bülent PEKCAN dedi ki:

  Sevgili kardeşim ne kendini yor, ne kaale al.. İllaki bir Arap muhabbeti sokacaklar ya konuya..Adam diyor ki Jamaika değil Mekke..! Fotoğrafla da yolla konumun diyesi geliyor insanın.. Sera’da yetiştirilen ürünleri oranın doğal habitat ürünü sanıyor zeki arkadaş..! Çok şaşırtıcı değil..

 12. Kevse Açıkgöz dedi ki:

  Hibiskus çöl bitkisi mekke çiçeği de denir.

 13. Hüseyin dedi ki:

  sudanda cok yetisiyor ben kendim getirdim

 14. Mücahit dedi ki:

  Helal olsun. vala güzel bir bir site burası locciline super olmuş

 15. Nürgül dedi ki:

  Hibiskusun emziren annelere ne gibi zararı var? Ben emzirme döneminde süt artırsın diye soğuk olarak çok tükettim. Bir şikayetimde olmadı aksine sütümü arttırdı. Bir seneyi geçmesine rağmen hala emziriyorum. Ama sakıncalı denmesi kafamı karıştırdı. Hiç duymamıştım. Olabilecek zararları açıklarsanız sevinirim.

 16. Çaykolik dedi ki:

  Merhaba Nurgül Hanım,

  Referans kaynaklarda, hibiskus çayının emzirme döneminde içilmesinin etkileri hakkında yayınlanmış çalışma bulunmadığı için güvenli tarafta yer almak adına tüketilmemesi tavsiye ediliyor. Bazı anneler ise forumlarda hibiskusun vücutta detoks etkisi yarattığını ve bunun süt kalitesini düşürdüğünü belirtiyorlar ancak yine bilimsel olarak belirlenmiş bir durum yok.

  Burada ve bu kaynakta ise uzun dönemli hibiskus tüketiminin doğruganlığı azaltabileceği ve hamile kalmaya çalışan kadınlarda adet kanamalarını tetikleyebileceği belirtiliyor.

  Sonuç olarak biz sitemizde tüm bitki çaylarının olası yan etkileri ve etkileşimleri hakkında en doğru bilgileri vermeye çalışıyoruz. Çünkü bu bitki çaylarının etken maddeleri kişinin sağlık koşulları üzerinde olumsuz etki yapabilir. Hibiskus çayının emzirme dönemindeki faydaları veya zararları hakkında net bir bilgi olmadığı için tüketilmemesi, en azından düzenli olarak içmeye başlamadan önce bir doktora danışılması en doğrusu olacaktır.

 17. Nürgül dedi ki:

  Cevabınızı yeni gördüm yazdıklarınız için teşekkür ederim.

 18. Ümit dedi ki:

  Tansiyonu düşürdüğü kesinlikle doğru ben kullandım. İspat ettim. Ancak vücuttaki demir emilimine engel olduğu için kansızlık, anemi tedavisi görenlerin kesinlikle kullanmaması gerekir. Psikolojik yönden rahatlama sağlıyor. Borçlu kişilerin içmesini tavsiye ediyorum.

 19. Mucella dedi ki:

  Çok garip başka bir yazıda da bitkisel demir deposudur özellikle kansızlık ve demir eksikliği olanlar için faydalıdır yazıyor. Hangisi doğru kansızlığa ve demir eksikliğine yararı ya da zararı nedir?

 20. Nilüfer dedi ki:

  Doktorlar yeme-içme konusunda tavsiyelerde bulunmuyor ki! yemek yemek yasak,

 21. beman dedi ki:

  Hibiscus ile nar çiçeği aynı bitki mi? Aktar öyle dedi de. Pek inanmadım.

 22. Çaykolik dedi ki:

  Nar çiçeği, Mekke gülü, Jamaika gülü, gülhatmi, amber çiçeği, Çin gülü, Japon gülü, ağaç hatmi, bamya çiçeği adları çeşitli aktarlarda “hibiskus” için kullanılmaktadır.

 23. beman dedi ki:

  Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

 24. Zeynep dedi ki:

  Hayır, ben kulanmadım ama kullanmak istiyorum aktara gittim pazartesi gelcekmiş oradan almak istiyorum.

 25. Muruvvet dedi ki:

  Hibiskus ile narçiçeği ayni bitki değil, narçiçeği bildiğimiz narın çiçeği hibiskus Mekke gülü Japon gülü gibi isimleri var.

 26. Faruk dedi ki:

  Henüz aldım, kullanmak istiyorum. Şişkinlik için nasıl ve ne kadar kullanmalıyım?

 27. Selin dedi ki:

  Annem şeker ve tansiyon hastası. Yaklaşık 1 sene kullandı hem şeker hem tansiyonu dengelendi. İçerisine tarçın ve karanfil ekledi. 10 kiloya yakın kilo kaybetti.

 28. Nurten dedi ki:

  selam anneniz nasıl kullandı ne kadar kaynattı yemeklerden önce mi sonra mı kullandı bir de tarçını uzun kaynatmak hibisküsü demlemek gerekiyormuş anneniz çayı nasıl hazırladı?

 29. Sevgi dedi ki:

  Sayın çaykolik, gül hatmi yani hatmi çiçeği denen şeyle hibiskus aynı şey değildir. Hatmi yol kenarlarında rengarenk olur ve daha ince olup ortasında sarı tohumu yoktur, öksürük ve boğaz ve akciğer hastalıklarına faydalıdır, akatarınız bilmiyor ama ben bitkilerle çok ilgilenir ve onları dönem dönem farklı şeyler icin kullanırım.

 30. Çaykolik dedi ki:

  Gül hatmi, hibiskus bitkisiyle aynı familyadandır (Malvaceae). Bu familyadan olan diğer bitkilerin görünüşleri birbirinden farklı olmakla birlikte aktarlarda genel olarak hibiskus olarak satılırlar. Zaten bu nedenle gülhatmi bitkisinin sözlük anlamında hibiskusu, hibiskus’un sözlük anlamında ise gülhatmi olduğunu görebilirsiniz.

 31. Zuhal dedi ki:

  İyi akşamlar,
  Hibiskus çayını şekeri düşürdüğü için içmemi tavsiye ettiler. Doğru mudur? Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

 32. Çaykolik dedi ki:

  Merhaba,
  Hibiskus çayının direkt kan şekerini düşürdüğü yönünde bir bilgi bulamadım ancak tip 2 diyabet hastalarında kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu şeklinde bazı araştırma sonuçları mevcut.

 33. Sami dedi ki:

  Evet doğru dur siskinkigide yok ediyor şekeri dengeliyor sabah aç karnına iç öğle yemeği ne yarım saat kala kullanın akşam yemekten önce ve yatmadan bı bardak içip yatin farkı göreceksiniz

 34. Sevgi dedi ki:

  Ben ısrarla ayni olmadığını söylüyorum, hatmi ebegümecigillerdendir, ve boyu 2m’ye kadar uzar hibiskus da ağaç da olur mevsimi geldimi çiçekleri acar mevsim dışında ağaç olarak durur hatmi ise mevsiminde çiçekleri toplandımı bitkisi de kurur gelecek yıl köklerinden geri fışkırır. Hatminin kurusu papatya tarzındadır ortası bombelidir, faydaları bile farklıdır hatmi genelde soğuk algınlığına öksürük , boğaz ağrısına iyi gelir, hibiskusda tansiyon damarlar, kolesterol şeker vs için kullanılır aktardan hatmi deyince hatmi, hibiskus deyince de hibiskus veriyor. Birbirinin yerine vermiyor yani.

 35. yakamoz dedi ki:

  Gülhatmi ile hibiskus aynı değil çiçekler benzese de yan yana geldiğinde farkı görürsünüz gülhatmi bir dal üzerinde sıralı çiçekleri vardır hibiskus yanı Japon gülü ufak bir ağaç gibi dallar halindedir.

 36. arda dedi ki:

  Hibiskus çayı kür olarak ne kadar süre kullanılmalı acaba?

 37. atilla dedi ki:

  Ben iş gereği Mısır’da yaşıyorum, karkade çay soğuk olarak turistlere ikram ediliyor ve yüksek tansiyona iyi geldiği burada söyleniyor fakat genç erkekler cinselliği bitiriyor diye içmiyor. Benden söylemesi.

 38. Seyyare hnm dedi ki:

  konuyla pek ilgisi yok ama şöyle ki, sarımsak ta bir bitki. Çok sarımsak yiyorum ama kokuyorum. Bir de fena halde gaz yapıyor, bazen tutulmuyor tabi ay ayıp oldu ama bence bol bol sarımsak yiyin. Akşamları yatarken de bir bardak iyi kaliteli içme suyunun içine limon sıkın. Mesela yarım limona yakın veya arzunuza göre sıkın. Sonra onu için. Ben kiloluyum mesela.Ama tansiyonum düşük.

 39. Veysel dedi ki:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ediyorum. Babam by-pass ameliyatı geçirdi ameliyattan sonra karnında şişlik oluştu yani asitli sıvı. 9 ay sonra tekrar göğüs kafesini açtılar kalp ve akciğer üzerinde zar şeklinde oluşan enfeksiyonu temizlediler. 5 ay oldu ama halen karnında şişlik var. Şişlik çoğalmıyor artık ama azalmıyor da. Bunun için nar çiçeğini önerdiler yaklaşık 2 aydır kullanıyor. Benim sorum şu fazla kullanmasının bir zararı olur mu, ne kadar kullanması gerekir. Teşekkürler.

 40. Locciline dedi ki:

  Merhaba, bu kadar ciddi operasyonlardan sonra vücutta ödem oluşabilir ve şişlik görülebilir. Benim tavsiyem doktora danışmadan herhangi bir doğal destek kullanılmaması, eğer kullanılıyorsa aşırıya kaçılmaması yönünde.

 41. Meral dedi ki:

  İyi günler, ben göbek bölgem için denemek istiyorum aşırı yemek yiyen biri değilim fakat artık yaşımız gereği vücut gevşemeye başladı! Ağır spor yapamadığım için 1 yıl önce kalp ameliyatı geçirdim. İlaçta kullandığım için yan etkisi olabilir mi? ve reflüm var midem de hep şişkinlik var. Bana faydası olur mu? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 42. Rauf dedi ki:

  Nereden buluruz? Azerbaycana ne zaman gonderilecek?

 43. Semra dedi ki:

  Merhaba, ben tansiyon ilacı kullanıyorum. Bu bitkiyi kullanabilir miyim? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

 44. Locciline dedi ki:

  Merhaba, Hibiskus bitkisinin yüksek tansiyonu düşürücü etkisi var. Bu nedenle yüksek tansiyon için kullandığınız ilacın etkisini arzu edilmeyecek şekilde arttırarak düşük tansiyona yol açabilir. Yazıda da belirtildiği gibi tansiyon ilaçlarıyla birlikte düzenli olarak hibiskus çayı içmek önerilmemektedir. Bu konuda en sağlıklı bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.

 45. YK dedi ki:

  Kardeş hapını akşam çayı sabah iç

 46. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba, benim tansiyonum normalde biraz düşüktür.Bu çayın zararı olur mu? Teşekkürler.

 47. Tülay dedi ki:

  Merhaba benim tiroid problemim var ama hapımı her gün kullanıyorum. Duydum ki hibiskus çayı zayıflatıyormuş bir zararı olur mu? Hibiskus çayı aldım briazda olsa bana zayıflamada bir faydası olur mu?

 48. Figen dedi ki:

  Hibuskus çayı zayıflama da etkili midir?

 49. Ziynet dedi ki:

  Merhaba, bugün hibiskus bitki çayını içmeye başladım, tadı çok güzel. Günde 2 bardak değilde daha fazla içilse (suyu çok içen biri değilimde) yaşanacak problemler neler olabilir. Yanıtınıza şimdiden teşekkür ederim.

 50. Havva dedi ki:

  Hibiskus çayını çocuklarda içebilir mi? 10 yaşında bir oğlum 2 yaşında bir kızım var.

 51. Havva dedi ki:

  Bir de kendim de hipotroit hastasıyım hibiskus çayını kullanmalı mıyım?. Teşekkürler.

 52. Eza dedi ki:

  Aç mı yoksa tok karna mı içmek lazım. Bir de günde kaç defa içmek normal olur?

 53. Merve dedi ki:

  Merhaba ben hibiskus çayının kilo verdirdiğini duydum. Yalnız sabahları içiyorum bazen akşam içmiyorum. etkisini görebilir miyim? Bu sekilde yoksa sabah akşam aksatmadan içmem mi gerekiyor. Cevabınız için teşekkürler.

 54. çimen dedi ki:

  Merhabalar 2 yaşında yeğenimde şeker hastalığı çıktı ve insülin vuruyoruz hibiskus çayını vermemiz ne kadar doğrudur acaba, sizden konu ile alakalı olarak bana cevap vermenizdir. Teşekkürler

 55. Banu Salur dedi ki:

  Hibiskus kansızlığa iyi gelir mi yoksa tam tersi bir etkisi olur mu?

 56. Arkadaştan duydum, ben de alıp kullanmak istiyorum. Kilo ve kolesterol açısından faydalı deniyor. Günlük limit nedir lütfen deneyenler paylaşsın. Teşekkür ederim.

 57. inci dedi ki:

  Ben tip 2 diyabet hastasıyım dengelesin diye içtim ama çok fazla şekerimi düşürdü. Bana yaramadı.

 58. Aylin dedi ki:

  Hipotitoidi hastasıyım hibiskus zarar veriyor tiroide dediler doğru mu?

 59. özge dedi ki:

  Merhaba depresyon ilaçlarıyla alınır mi sakıncası var mi?

 60. uğur dedi ki:

  Nar çiçeği diye söylüyorlar ama bildiğimiz nar meyvesinin çiçeği ile ilgisi yok sadece benziyor. Bu bitkinin Akdeniz’de özellikle Antalya’da çok büyük ağaçlarını gördüm. Evimde de saksıda yetiştiriyorum. Güneş görürse özellikle sabah güneşi çok güzel çiçek açıyor. Bu arada hatmi çiçeği ile ilgili olarak da sevgi hanimin söyledikleri tamamen doğru.

 61. gül dedi ki:

  Merhaba tansiyonum düşük, hibiskus çayı kullanırsam daha da düşer mi? Tatlı düşkünlüğüm nedeniyle kullanmak istiyorum, şeker emilimini yavaşlattığı söyleniyor.

 62. seda dedi ki:

  Ben bundan birkaç yıl önce hibiskus çayını düzenli olarak günde iki defa içiyordum ama zayıflama niyetli değil ve ben o donem baya kilo kaybı yaşadım yaklaşık 15 kilo kadar sonradan öğrendim ki tatlı isteğini indirgiyormuş simdi tekrar başlayacağım herhangi bir olumsuz etkisini de görmedim. Paylaşmak istedim.

 63. nuegül dedi ki:

  Merhaba nekadar süre içinde vermiştiniz 15 kiloyu

 64. behire akkaya dedi ki:

  Hamileyken içilebilecek çaylar nelerdir tansiyonu düşük biriyim çok halsizim.

 65. Locciline dedi ki:

  Merhaba Hamilelikte Bitki Çayı başlıklı yazımızda detaylı bilgiler bulabilirsiniz. locciline.net sizler icin kuruldu ve sizler icin buradayız arkadaşlar siteniz sizlere hayırlı olsun allah güle güle kulanmayı nasip eylesin.

 66. Taleh dedi ki:

  Selamlar, Kendi üzerimde yaptığım testlerden şunu diyebilirim ki, hipertansiyona karşı güzel ilaçtır. İki-üç ay devamlı olarak içiniz. Etkisi hemen oluşur amma 60-90 gün devamlı olarak kabul ederseniz sonraki yıllar hipertansiyonu unutursunuz. Amma her gün kullanırsınız, inşallah, hipertansiyon geri dönmez!. 35lerde yüksekti. Üç ay kabul ettim her tür çay yerine! Unuttum tansiyonu. Sonra hiç kabul etmedim diyebilirim! Bir kaç gün önce 160/110a kalktı. Doğrusu, diğer ilaçlar ki, farklı nedenle kullanıyorum, kılavuzlarında yan etki gibi hipertansiyon kaydı edilmiş. Yani, bu sebepten olabilir. Ama yine bu çaydan kabul etmeye başladım. Şimdiki tansiyonum 117/87! Yaşım 42. Bu arkada siteniz hayırlı olsun locciline.net cümlemize hayırlı olsun teşekur ederim şimdiden.

 67. seysa dedi ki:

  ilaç kullandınızmı ?veya bıraktınızmı ?ilaçla birlikte kulanımın sakıncalı olduğunu okudum tşk

 68. selma dedi ki:

  Benim ülseratif kolitim var hibisküs çayını içebilir miyim?

 69. eslem dedi ki:

  Bu bitki kadınlarda kısırlık yapıyor diye duydum doğrumu lütfen cevap bekliyorum.

 70. zülfiye dedi ki:

  Benim oğlum wilson hastası vücutta bakır birikimi var kan dolaşımı çok basınçlı olduğundan damarlar zarar görme olası var tedavi görüyoruz ama kullanmak için size bi sorayım danışayım dedim.

 71. salih tugay dedi ki:

  Zülfiye hanım daha önce izlediniz mi İbrahim Saraçoğlu bu rahatsızlık İçin hibiskus çiçeklerinin çiçeklerinin altında bulunan taç yaprakları ile birlikte kullanılması gerektiğini söylüyor. Allah şifa versin inşallah.

 72. serdar dedi ki:

  Hepatit hastalarda faydası nedir. Cevap alsam sevinirim.

 73. selma dedi ki:

  Ben diyabet tip 2 hastasıyım hibiskus çayını günde 1 kez tarçınlı olmak üzere içiyorum günde 2 kez yani sabah ve akşam olmak üzere içersem herhangi bir sakıncası var mı ve bu çayı yemekten önce mi veya sonra mı içmeliyim?

 74. merve dedi ki:

  Merhabalar. Bu çayı uzun yıllar muhafaza edebilir miyiz? Bozulur mu? Bozulursa bozulduğunu nasıl anlarız? Dört yıl kadar önceden biraz var da, kullanmakta tereddüt ediyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 75. Aziz Soylu dedi ki:

  ABD de benim bahcemde yetisiyor ve ortasinda karabiber kadar tohumlari oluyor ve onlari tekrar ekin yenisi hemen cikar.Ancak Turkiye de icindeki cekirdegini cikarip da satiyor olabilirler.

 76. seda dedi ki:

  Merhaba ben yaklaşık 3 haftadır hibiskus içiyorum regli geciktiriyor mu cevap verirseniz sevinirim.

 77. halime dedi ki:

  Tiroit hastasi içebiliyor mu bu çayı lütfen acil cevaplarsanız sevinirim bekliyorum.

 78. emel dedi ki:

  Merhaba, boğaz kuruluğu ve balgam sökücü özelliği kuvvetli olan bitki çayı hangisidir? Benim için çok önemli.

 79. emine dedi ki:

  Merhabalar ben 2 ay gibi bir süredir kahvaltıda 3 bazen 6 fincan hibüsküs çayı içiyorum genel olarak kan tahlili yaptırdım bütün tahlillerim çok iyi çıktı kanım 13.9 çıktı hiç bu kadar yükselmemişti ben bu çaydan çok memnunum migren tedavisi için cymbalta 60mg kullanıyorum bir zararı olur mu uzun süre kullanmayı düşünüyorum sizce bırakıp tekrar mı başlayayım?

 80. Locciline dedi ki:

  Emine Hanım bitki çayları genel olarak günlük 1-2 bardakla sınırlanır. İlaçla ilgili olarak ise doktorunuza danışmanızı öneririm.

 81. özgür dünyam dedi ki:

  Merhabalar. 8 yaşındaki oğlumun kolesterolü yüksek. Bu çayı oğluma verebilir miyim? Hangi ölçülerde tüketebilir?

 82. Locciline dedi ki:

  Sayın ozgurdunyam sitemizdeki bilgiler yetişkinler içindir. Çocuklar bitki çaylarına karşı çok daha hassas olabilir. En güvenlisi doktoruna danışmadan oğlunuza bitkisel kür uygulamayınız.

 83. Murat dedi ki:

  8 yaş çocuğun kolesterolüne bakan doktor ne amaçladı acaba? kolesterol konusunda Dr. Uffe Ravnskov’un kitabını okuyun derim. … ve de çocuğu lütfen rahat bırakın. saygılarımla.

 84. Dr dedi ki:

  Kan östrojen düzeyini artırdığı için büyüme çağındaki çocuklar kullanmamalıdır

 85. Semira dedi ki:

  870 olan kötü kolestrol ve diğer klostrolum 500 du günde sadece 2 fincan içtim tahliller de 3 ay sonra düşmüş çıktı göbek eritilir bağırsak tembelliğinë iyi tansiyonum hep 18 19 du normale getirdi bende etki bu siskinliklerde gidiyor yardimci olduğumu tahmin ediyorum

 86. umut dedi ki:

  hibiskus u uzun süre kullanan birisi olarak aç karına 1 2 çay kaşığı bir su bardağı kaynamış suyda 15 dakika bekletilir süzgeçle süzüldükten sonra içilir.1/ tansiyonu düşürür.2/şekeri düşürür.3/sinirleri yumuşatır.4/anemi hastalarına hamilelere yaramaz.5/çok güçlü antioksidandır.enfeksiyon oluşumunu önler.6/ağız ve damak iltahaplarını iyileştirir.7/cinsel aktiviteyi azaltır.yumurtalıları küçültür.ABD tespitli.bnlar kesin tanılar.saygılar.

 87. Gülcan dedi ki:

  emziren anneler kullana biliyormu acaba?

 88. Ferhan dedi ki:

  Merhaba lar benim troid icin kullandigim gunluk ilacim var..normal gidiyor.LDL kolesterol um cok yuksek bu hibiskusu kullanirsam zarari olurmu cevap verirseniz sevinirim bu durumda ne yapmaliyim

 89. Esma Kolay dedi ki:

  Merhaba İbrahim Saraçoğlu hibiskus çayının wilson hastalığına iyi geldiğini söyledi..(wilson hastalığı vücutta bakır birikimine verilen hastalığın adı ) Ağır metalleri vücuttan atıyormuş.

 90. Nurcan dedi ki:

  Acil nasıl kullanacağını lütfen aç mı yoksa tok mu?

 91. Aydın dedi ki:

  Hibiskus çayın hamileliğe zararı var mı acaba?

 92. Aycan dedi ki:

  Sakin hamileyken kullanmayin düşük riski oluyormuş.. araştırin bakin düşük riski artiyor diyooo ?

 93. Aycan dedi ki:

  Merhaba hibiskus cayinin kısırlık yaptığını.. hamile kalmak istendiğinde engellediğini bir nevi koruyucu olduğu söylenmiş.. bu konuda açıklama yaparsaniz bizde bilgilenmis olacagiz. Kullanmali miyiz ? Boyle bir durum varmi

 94. Ayten dedi ki:

  Onbir yaşındaki çocuk kullanabilirmi kilosu varda

 95. Ayten dedi ki:

  Kizim onbir yasinda kilolu kullanabilirmi

 96. tülay dedi ki:

  merhaba admin 2011 yılında zehirli troit ten ameliyat oldum iki triot hormonumda alındı şuanda hipotroit ilacı kullanıyorum . HİBİSKUS çayını bugün aldım ve 1 bardak içtim. sorum şu olacak ameliyat olduğum halde hibiskus u kullanmamda sakınca varmı ?Tekrarlaması mümkünmü. aydınlatırsanız sevinirim

 97. merhaba tulay hanım cok güzel bir soru sordunuz öncelikle sormuş oldugunuz sorudan dolayı teşekurler,
  sorunuza gelince herhangi bir sorun yoktur ama günde 2 bardagı gecmiyeceksınız sonucta HİBİSKUS çayıda bitkisel bir çay bende aynı ameliyatı oldum ve doktoruma danıştım bana soyledigini sizlerle paylaşyım dedim insallah yardımcı olmuşumdur kolay gelsin ayrıca siteniz cok güzel saygılar.

 98. GRUP ŞÖLEN dedi ki:

  MERHABA ARKADAŞLAR SİTENİZ COK GUZEL VERMİŞ OLDUGUNUZ BİLGİLERİ BAŞTAN SONA KADAR OKUDUM VERMİŞ OLDUGUNUZ BİLGİLERDEN DOLAYI TEŞEKUR EDERİM.

Yorum Yaz

Yukar k