Karın Ağrısına ne iyi gelir?

1 yıl önce
208 kez görüntülendi

Karın Ağrısına ne iyi gelir?

Karın Ağrısına ne iyi gelir?

Karın ağrısı her yaşta ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Cinsiyet ve yaş ayrımı yapmayan bu rahatsızlık bazen gün içindeki aktivitelerimizi kısıtlayacak derecede artabilir. Karın ağrısı çocuklarda ve bebeklerde genelde üşütme ve gaz sancısı şeklinde olurken bayanlarda adet dönemi yada bu dönem dışı üşütmeden kaynaklanabilir. Yapılan araştırmalara göre karın ağrısı çoğumuz için sık görülen bir rahatsızlık olarak tanımlanmıştır. Bu rahatsızlığın tedavisi için öncelikle ağrının nedeni bilinmeli ve ona göre karın ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabı bulunmalıdır.

Karın ağrısının nedenleri

  • Ayaklardan soğuk almak ve dolayısıyla mide ve bağırsakları üşütmek
  • Bozuk gıdalar tüketimi
  • Aşırı miktarda sindirimi zor gıdaların veya hamur işi yiyeceklerin tüketilmesi
  • Gazlı içeceklerin fazla miktarda tüketilmesi
  • Ülser, gastrit gibi hastalıkların bulunmasıdır.

Bu gibi belirtileriniz varsa ve ağrıların süresi üç günü geçmiyorsa makalemizde yer verdiğimiz birkaç pratik yöntem ile ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Fakat ağrı süreleri üç günün üstündeyse ve ağrı şiddeti günden güne artıyor ise mutlaka alanında uzman bir hekime görünmeniz gerebilir. Kronik bir rahatsızlık oluşmuş ise mutlaka gastroloji uzmanına danışmak ve doktorunuzun tedavisini eksiksiz uygulamanız gerekmektedir.

Karın ağrısına ne iyi gelir?

Hafif karın ağrısı için tedavi yöntemleri

Hafif bir şişkinlik yada guruldama şeklinde kendini gösteren ağrılarda yapmanız gerekenler çok basit. Önecelikle evinizde olma durumana göre yaş veya kuru naneyi bir tutam miktarında cezveye koyun. Nanelerin üstüne birkaç parça limon doğrayın ve yeterli miktarda su ile kaynatın. Kaynattıktan sonra yaklaşık 3-4 dakika bekletip için. Böylece ağrınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.
Karın ağrısından kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz diğer bir yöntem ise bir cezvenin içine portakal kabuğunu rendeleyin üzerine bir miktar rezene atıp yeteri miktarda su koyup kaynatın. Ardından ılık bir şekilde için. Bu iki yöntemin yapılması ardından yinede karın bölgenizdeki ağrı geçmediyse çörek otunun ağrı kesici özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bunun için bir kasenin içine 100-150 gr. Çörek otunu yaklaşık 1 kg bal ile karıştırın. Bu karışımı ağrınız olduğu zamanlarda aç karna 1-2 yemek kaşığı yiyebilirsiniz.
Yapılan araştırmalar sonucu karın ağrısını hafifleten çaylar bulunmaktadır. Bu çaylar demleme şeklinde yapılıp içilebilir.

Karın ağrısına iyi gelen çaylar

Papatya, biberiye, lavanta, mentollü nane, fesleğen, mürver çiçeği, yarpuz çiçeği. Çayları kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta ise bunları karışım şeklinde yapıp içmemenizdir. Bitkisel çayların çok içildiğinde toksin etkisi yaptığından dolayı fazla miktar tüketilmemelidir.

Şiddetli karın ağrısı için tedavi yöntemleri

Karın ağrınız hafif değilse yada gurultu şeklinde seyretmiyorsa sizi yataklara düşürecek derecede fazlaysa evde yapılacak bir takım yöntemlerle bu ağrılardan kurtulabilirsiniz. Peki karın ağrısına ne iyi gelir sorusuna evde üretebileceğiniz cevaplar nelerdir? Bunun için havana 10-12 tane tatlı bademi atıp suyu çıkana kadar dövün. Ardından dövülen bademleri bir bardak süte karıştırıp için. Bademleri küçük parlara ayırmak için mutfak robotu veya blender gibi ürünler kullanmayın.
Şiddetli ağrılar bebekteyse ve bebek bazı karışımları içemeyecek kadar küçük yaşta ise bebeklerin ayak altına vicks gibi ısıtıcı kremler sürülebilir yada ütü yardımı ile bir havlu ısıtılıp konulabilir.

Bayanlarda Adet dönemi Karın ağrısı için tedavi yöntemleri

Bayanların bu dönemlerinde ağrı kesici ilaç içilmesi tavsiye edilmeyen tedavi yöntemleridir. Bunun için evde uygulayabileceğiniz birkaç pratik yöntem ile adet dönemi karın ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Bir fincan kaynar suyun içine 1 çay kaşığı naneyi ve rendelenmiş bir limon kabuğunu karıştırıp içebilirsiniz. Ayrıca ılık şekerli suyun da adet döneminde karın ağrısını hafiflettiği bilinmektedir. Ayrıca adet döneminde yapılan yürüyüler ve hafif tempolu koşular ile de karın ağrınızdan kurtulabilirsiniz.

Karın Ağrısına ne iyi gelir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k