Kaş Kaldırma

11 ay önce
246 kez görüntülendi

Kaş Kaldırma

İnsanın vücut güzelliği elbise veya aksesuarlar ile olduğundan daha güzel ve alımlı gözükebilir. Aslında moda tam da bu iş içindir. Fakat sahip olunan yüz güzelliği konusunda çok fazla değişim yapılamaz. Makyaj ve estetikler insanların sahip olduğu yüz güzelliğine katkı sağlamak için ufak tefek dokunuşlar olarak görülür. Çünkü yüz güzelliği kolay değiştirilemeyen ve sosyal hayatı direkt etkileyen bir konudur.

Yüz güzelliğinin bunca önemli olduğu bir dünyada bakışların etkisi yadsınamaz. Bu amaçla sizlere bu yazıda kaşlar hakkında bilgi vereceğiz. Kaşından şikayetçi olan kişilerin neler yapabileceği, son dönemde kaşlar ile ilgili yapılan estetik müdahaleler var mı ya da seyrek veya kalın kaşlara göre ”kaş kaldırma” yönetmeleri nelerdir gibi konularda bilgi vermeye çalışacağız.

Kaş Kaldırma Nedir?

İnsanlar yüz şeklini dengelemek, yüz çehresini değiştirmek ve bakışları ortaya çıkarmak amacı ile kaşlarına müdahale eder. Çoğunlukla kadınlarda ergenlik ile beraber kalınlaşan, gürleşen kaşlara şekil verilmesi için kuaförler tarafından müdahale edilir. Son yıllarda ise değişen güzellik trendlerine uygun olarak erkekler de kaşlarına müdahale ediyor. Tabi ki kişisel bakımına önem veren herkes isteği dokunuşları yüzüne uygulatabilir. Bu uygulamalar tecrübeli ellerde ve doğru formlarda uygulanması tavsiye edilir. Zamanla alın kasları alındaki dokular yaş ve yer çekiminin etkisi ile zayıflamaya ve gevşemeye başlar. Bu yüzden kaşların düşük görünmesine neden olur. Bu durum kişinin yüzünde sürekli yorgun bir ifade verir. Bir diğer yandan da gözleri gölgeleyen bu görüntü yüzde kızgın ve yorgun bir görüntü oluşturur. İşte bu görüntüyü ortadan kaldırmak ve yüzü daha genç ve aydınlık göstermek adına ” kaş kaldırma” işlemi yapılıyor.

Kaş kaldırma işlemleri yaşlılık ile beraber belirginleşen alın çizgileri ile derinleşen kaş arasındaki çizgilere müdahale edilir. Çünkü bu yapısal değişiklikler alın dokusunun yumuşamasına ve kaşların olduğundan daha düşük görünmesine neden olur. Kaş Kaldırma işlemleri ile hem kaşlar yeni formuna kavuşur hem de alın ve çevresi toparlanarak yüz daha aydınlık bir forma sahip olur.

Kaş Kaldırma İşlemini Kimler Yaptırabilir?

 

  • Düşük kaşlı kişiler,
  • Alında derin çizgilere sahip olanlar,
  • Kaşları arasında derin çizgileri olanlar,
  • Genç veya orta yaşlı kişiler yapabilir.

Kaş Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kaş kaldırma işlemi ile alında bulunan yatay kırışıklıkların azaltılması, kaşların doğal çizgisinin kazandırılması ve gevşek kasların sıkılaştırılması sağlanır. Kişi bu yöntem ile yorgun, kızgın ve sert bir çehreden kurtulup; taze ve aydınlık bir yüze kavuşur. Kaş kaldırma işlemleri ameliyatlı veya ameliyat olmadan yapılmaktadır. Kaş kaldırma işlemleri birkaç yöntem ile yapılıyor. Bu yöntemler; iple kaş kaldırma estetiği, kaş kaldırma ameliyatı, botoks ile kaş kaldırma , endoskopik kaş kaldırma gibidir. Şimdi sizlere bu yöntemleri açıklayalım.

1. İple Kaş Kaldırma Estetiği

İple kaş kaldırma işlemi kaşların düşük görüntüsünü düzeltmek amacı ile yapılan bir işlemdir. Askılama yöntemi de denilen bu işlemde ; hem saçın içinden hem de kaş üzerinden toplamdan 2 yerden gerilme yapılır. Vücuda adapte olan ve alerjik reaksiyon vermeyen ipler yardımı ile bu iki noktadan iğne ve cerrahi iplik ile yukarıda doğru askılama yapılır. Bu işlem oldukça basit ve etkili bir yöntemdir. Lokal anestezi altında yapılır. İple kaş kaldırma estetiği yaklaşık 10 dakikada sona erer. Kalıcılığı daha fazladır. Bu işlemi yapan kişiler 20 aya kadar kaşlarını ilk günkü gibi kullanır.

Riskleri; iple kaş kaldırma tekniğinde işlem uygulanan bölge iyi temizlenmediğinde iltahaplanabilir. Bu aşamadan mutlaka estetik cerrahı ile tedavi için görüşülmelidir. Aynı zamanda kişinin yaşına bağlı olarak yükseltilen kaşlar kısa süre sonra eski haline gelebilir ve işlem yenilenmek zorunda kalabilir.

2. Botoks İle Kaş Kaldırma

Botoks sadece alın veya boyun çevresine yapılan bir işlem değildir. Şimdilerde kaş kaldırma yöntemlerinden biri olarak da kullanıyor. Botoks ile kaş kaldırma yöntemi; yüzdeki mimik kırışıklıkların tespit edilmesi ile bu yerlere enjeksiyon ile botoks sıvısı uygulanır. Botoks sıvısı, mimik kırışıklıkları felç ederek kaşların yukarı doğru kalkmasını sağlar. Kişinin düşük kaşlarından dolayı ortaya çıkan yorgun ve kızgın görüntüsü kaybolur. Bunun yanından iki kaş arasının da gerilmesi sağlanır. Botoks ile kaş kaldırma işlemi 5 dakika sürüyor. Belirlenen yerlere yapılan enjeksiyonlar acısız ve ağrısızdır. Herhangi bir kanama veya dikişi işlemi olmaz. Kişi aynı gün taburcu olur ve gündelik hayata geri döner.

Riskleri; botoks ile kaş kaldırma yöntemi bazı dezavantajlara sahiptir. Bu yöntem aslında geçici bir yöntemdir. Botoks sıvısı uygulanan kırışıklıklar 6 ay sonra tekrar eski haline gelir. Çünkü botoks sıvısı etkinliğini kaybeder. Bu yüzden yeniden bir botoks işlemi uygulamak gerekir. Ayrıca enjekte edilen botoks sıvısı yüzdeki mimik hareketlerinin çoğunu yapmaya engel olur. Bu yüzden kişide ifade kaybı olur. Bazı kişiler ise botoks sıvısına karşı alerjik reaksiyon gösterir. Bu yüzden bazı rahatsızlıklar ve yüzde şişme yaşanabilir.

3. Endoskopik Kaş Kaldırma Yöntemi

Endoskopik kaş kaldırma işlemi deri altından yapılır. Kaş derisi altına teleskop yardımı ile uzanarak kapalı bir işlem yapılır. Saçlı derinin içinde oluşturulan küçük kesiden teleskobun ucu uzatılır ve kaydedilen görüntü ekrana aktarılır. Burada mimik kırışıklıklarına müdahale edilir ve kişinin düşük kaşlı gözükmesine neden olan kaslar onarılır. Böylece kaşlara istediğini form verilir. Endoskopik kaş kaldırma oldukça revaçta olan bir yöntemdir. Hem kapalı bir yöntem oluşu hem de dayanıklığı sayesinde oldukça başvurulan yöntemlerden biridir. Endoskopik kaş kaldırma yöntemi ile kişinin alın kasları ile kaş kasları arasındaki gerginlik yeniden sağlanır. Daha doğal bir kaş görüntüsüne sahip olunur. İki kaşa arasındaki çizgilerin de giderilmesini sağlar. Aynı zamanda migren sorunu olanları için de etkili bir yöntemdir. Lokal anestezi altında yapılır. Endoskopik kaş kaldırma işlemi başka estetik ameliyatların yapılmasına engel olmaz. Bu yöntem ile beraberin alın germe ameliyatı da yapılarak kişi oldukça genç bir görünüme kavuşur.

Riskleri; Endoskopik kaş kaldırma işlemini herkes yaptıramaz. Bunun için konu ile ilgili tecrübe sahibi kişilerin olması gerekir. Ayrıca işlem yapılacak teknik malzemelere de sahip olmak gerekir. Aksi halde kişinin alın ve kaş çevresindeki kasla zarar görebilir. Diğer işlemlere göre maliyeti yüksektir. Ayrıca işlem sonrası yüzde şişlik ve morlukla görülür.

Kaş Kaldırma İşlemi Öncesi ve Sonrası

Kaş kaldırma işlemleri sonrası kişinin yüzündeki ifade büyük oranda değişir. Düşük kaşlar kişinin ifadesini sert ve kızgın, yaşlı veya yorgun, yüzü ise halsiz gösteriyor. Çeşitli yöntemler ile yapılan kaş kaldırma işlemleri sonrası kişinin yüzü aydınlanır. İfadesi yumuşar. Daha genç ve dinamik gözükür. Aynı zamanda yorgun ve halsiz ifadesi de kaybolur. Kaş kaldırma yöntemleri ileri yaştaki kişilerde alın ve yüz germe estetikleri ide de desteklendiğinde yaklaşık 15 yal gençleşme görülür.

Kaş Kaldırma Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k