Kimyon Çayının Faydaları

1 yıl önce
639 kez görüntülendi

Kimyon Çayının Faydaları

Anavatanı Mısır olan, Hindistan, Ortadoğu ve Meksika mutfaklarında sık kullanılan kimyon (Cuminum cyminum), yüksek besin değeri ile geleneksel olarak çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Demir ve mineral bakımından oldukça zengin olan kimyonun kalp sağlığına, demir eksikliği anemisine iyi geldiği söylenmektedir.

Tüm bu faydaları konusunda yapılan çalışmaların sayısı yetersiz olmakla birlikte bazı araştırmalar, kimyonun sindirime yardımcı olduğu, kan şekeri seviyesini dengelediği yönünde sonuçlara sahiptir.

Kimyon çayı aynı zamanda; soğuk algınlığı, bronşit, sinüzit gibi üst solunum yollarını etkileyen hastalıkların belirtilerini hafifletmek için kullanılmaktadır.

 • Balgam söktürücüdür
 • Üst solunum yolu hastalıklarına karşı kullanılır
 • Kolik ve karın ağrısına iyi gelir
 • İdrar yolu enfeksiyonu tedavisine yardımcı olur
 • Demir eksikliği anemisi tedavisinde kullanılır
 • Uykusuzluğa iyi geldiği söylenmektedir
 • Böbrek ve karaciğeri temizler
 • Bilimsel bir araştırma olmamasına karşın geleneksel olarak astım tedavisinde kullanılır
 • Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur
 • Kandaki şeker düzeyini dengeler
 • Sindirime yardımcı olur
 • Magnezyum ve demir mineralleri bakımından zengindir

Kimyon Çayı Nasıl Yapılır?

Kimyan çayını, ezilmemiş kimyon tohumlarından hazırlayabilirsiniz. Toz kimyondan hiç çay hazırlamadığım için tadının ve deminin nasıl olacağını bilmiyorum. 2 kişilik kimyon çayı hazırlamak için 1 – 1.5 çay kaşığı kimyonu küçük bir tencereye atın. Daha sonra 2 büyük bardaklık suyu koyup orta dereceli ateşte kaynatın. Su kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve tencereyi kapatıp 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Su, sarı bir renk aldığında çayınız içmeye hazır demektir.

Çayın yoğunluğunu ağız tadınıza göre ayarlamak için, kullandığınız kimyon miktarını ve ocağı kapattıktan sonra demleme süresini değiştirebilirsiniz. Tadını değiştirmek için bal veya çok az tuz kullanabilirsiniz.

Kimyonun Sağlığa Faydaları

Hindistan’da Mysore Üniversitesi tarafından yapılan ve sonuçları 1998 yılında Beslenme Araştırması (Nutrition Research) dergisinde yayınlanan araştırmaya göre kimyonun kan şekerini düzenleyici ve diyabeti önleyici özelliği bulunuyor. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmada, 8 hafta boyunca her gün düzenli olarak kimyon tüketmenin, hipoglisemi (şeker hastalarının çoğunda görülen kan şekerinin düşük olması) ve glükozüri’yi (idrarda şeker miktarının çoğalması) önlediği belirlenmiş. 2005 yılında “International Journal of Food Science and Nutrition”da yayınlanan bir diğer araştırma bu bulguları doğrular nitelikte sonuçlara sahip. Ancak kimyonun bu özelliklerinin insanlar üzerinde etkisi konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Başta Hindistan olmak üzere Orta Doğu ülkelerinde ve diğer bazı ülkelerde sindirim sorunlarına karşı sık kullanılan bir baharat olan kimyon, karaciğerin daha çok safra üretmesini teşvik ederek gıdalar yoluyla alınan yağın daha hızlı sindirilmesine yardımcı olabilir. 2005 yılında “Indian Journal of Medical Research” adlı bilimsel dergide yayınlanan klinik araştırma sonuçlarına göre kimyon, sindirim güçlüğü ve ishal gibi sorunların tedavisinde etkili bir doğal çözüm olarak kullanılabilir.

Vücudun üretemediği ancak kritik önemi bulunan magnezyum minerali bakımından zengin olan kimyon, kalp sağlığının korunması, tansiyonun dengelenmesi ve kalsiyumun vücut tarafından emilmesine yardımcı olur. 1 yemek kaşığı kimyon günlük olarak alınması gereken magnezyumun yaklaşık %6’sını tek başına karşılar. Ayrıca aynı miktarda kimyon günlük demir ihtiyacının %20’sini karşıladığı için demir eksikliği bulunanlara tavsiye edilmektedir.

Araştırmalara konu olan ve bazı araştırmalarla desteklenen kimyonun yukarıdaki faydaları dışında, geleneksel olarak kullanıldığı bazı diğer sağlık koşulları da mevcuttur. Örneğin soğuk algınlığı tedavisinde sık kullanılır, Latin kültüründe gebe kalma oranını arttırdığına inanılmaktadır, yorgunluğa iyi geldiği, vücudu toksinlerden temizlediği, hıçkırığı geçirdiği ve çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağladığı söylenmektedir.

Kimyonun Yan Etkileri

Kimyon genel olarak güvenli bir bitki olarak kabul edilmekle birlikte bazı ilaçlarla etkileşime geçebilir ve aşırı tüketimi yan etkilere yol açabilir. Özellikle kimyon yağı doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Düzenli ilaç kullanıyorsanız kimyon çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza danışın. Gebelik ve emzirme dönemindeki yan etkileri konusunda herhangi bir araştırma sonucu bulunmamaktadır.

Kimyon Çayının Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. sevil dedi ki:

  Kolik bir bebek annesiyim günde 2-3 kupa kimyon tohumu ve rezeneyi karıştırıp kaynatarak içiyorum bebeğimin daha rahat kaka yaptığını gözlemledim acaba doğru mu yapıyorum?

 2. habibe dedi ki:

  Selam benim eşim mısırlı ve bende 5 aylık bebeğim var emziriyorum. Bende kimyon tohumu içmeye başlayacağım. Eşim mısırda doktorlara sordu ve hiç bir sakıncası olmadığını söylediler. Ben dogumdan sonra çok kilo aldım kilom vermek için kimyon tohumunu kaynatıp içine limon suyu karıştırıp içerseniz yağları yakıyormuş. Aynı zamanda emzirirken de hiç bir yan etkisi yokmuş. Herkese tavsiye ederim.

 3. Nilüfer Homça dedi ki:

  Kilo mu vermek istiyorsunuz çok kolay ve basit arkadaşlar. Her gün yarım bardak sabah yarım bardak akşam sıcak suya bir kaşık bal yarım limon sıkıp için hem bedeninize faydalı hem de kilo vermenize en iyi çözüm. Bu arada ekmekten uzak durun hamur işlerinden de abur cubur yemeğin bol bol sebze tüketin ve spor yapın kilo verirken sağlıklı kilo verebilir daha zinde olursunuz saygılar.

 4. habibe dedi ki:

  Bu arada unuttum demeyi anne sütünü de artırdığı söyleniyor siz fark ettiniz mi sütünüz çoğaldı mı?

 5. Serceny dedi ki:

  Kimyon çayımı arttırıyor anne sütünü?

 6. Güllü dedi ki:

  Bence devam et senin gözlemlerin çok daha çok gazı oluyorsa acı yavşan otunu da tavsiye ederim.

 7. Nilüfer Homça dedi ki:

  Selam arkadaşlar anne sütünü arttırmak bebeğinizi daha sağlıklı beslemenin en güzel çözümü bol bol tahin helvası soğan ve kuru börülce yemelisiniz tahini pekmezle de tüketebilirsiniz sadede tahin helvası yiyebilirsiniz. Saygılar.

 8. tansu dedi ki:

  Tatlı falan yemeyin sadece susattığı için tatlı yiyin diyorlar boşa kalori almış olursunuz bol bol yani 4 litre su için protein alın zaten süt olacaktır.

 9. Mathilda dedi ki:

  Kimyon limonla birlikte kullanılmamalı

 10. Kubra dedi ki:

  Merhabalar ben 23 yaşındayım maalesef gaz çıkartamıyorum dönem dönem bi sıkıntı beni hastanelik ediyor. Yakın zamanda yaşadığım şey ve bu kimyon karışımı resmen beni agrimdan ve gaz ile oluşan şişlik ten kurtardı muhteşem birşey yetişkinlere de tavsiye ederim…

 11. hilal dedi ki:

  Benim 1 buçuk aylık bir kızım var bazen hiç durmadan kendini sıkıyor ve emmiyor acaba ne miktarda kimyon vermeliyim ve günde kaç defa Teşekkürler. .

Yorum Yaz

Yukar k