Komedon Temizliği Nedir?

1 yıl önce
279 kez görüntülendi

Komedon Temizliği Nedir?

Yüzümüz dış faktörlere aşırı maruz kalır. Hava kirliliği, güneş ışınları gibi etkilerden dolayı yüzümüz etkilenir. Cilt tipine göre de yüzün etkilenme oranı fazladır. Genel olarak yağlı cilde sahip olan kişilerde hava kirliliği ve kişisel yüz bakımının yapılmamasından sivilce ve siyah nokta oluşumu görülür. Siyah noktalar deri altına işleyen ve yüzden oldukça kötü görüntü bırakan bir durumdur. Bu yüzden bu görüntüden kurtulmak istenir. Son yıllarda duyduğumuz ”komedon temizliği” ile siyah noktalardan kurtulmak mümkündür. Bu yazıda sizlere komedon temizliğinden bahsedeceğiz.

Komedon Nedir?

Komedon temizliği denilen şey aslında bir yüz temizleme ve arındırma yöntemidir. Yüzdeki inatçı siyah ve beyaz noktalardan kurtulmayı sağlar.
Komedon; insan cildinde bulunan kıl deliklerinin içine kir veya yağ birikmesi ile siyah veya beyaz renkli olarak ortaya çıkan minik çıkıntılara denir. Komedonlar her ne kadar insan yüzünde yoğun olarak bulunsa da sırt, göğüs, boyun, kollar ve omuzlarda çıkabilir. Yapılan bir araştırmaya göre dünya üzerinde bulunan ülkelerde en sık görülen cilt sorunu akne ve komedondur.
Komedon belirtileri; komedonlar ciltte koyu renkli oldukları için görünürdür. Bu yüzden yüzde ve ciltte oldukça kötü bir görüntüye neden olur.

Komedonlar Neden Olur?

Komedonlar yani siyah noktalar kıl folikülleri kir ile tıkandığında oluşur. Kıl kökleri cildi yumuşak ve nemli tutmak için sebum adında bir yağ üretir. Bu yağın fazlası ise cilt dışına atılır. Eğer fazla olan bu yağ, yeterince ve düzenli temizlenmez ve yüz havası kirli ortamlara maruz kalır ise açık olan kıl kökleri kir dolar. Sebuma yapışan kir partikülleri deri altında birikir ve bir çıkıntı oluşturur. Bu kir partikülleri deri içinde tıkalı siyah lekeler şeklinde görülür. Komedonların büyüklüğü ise kişinin yüz tipine göre değişir. Komedon bu durumlarda oluşur;

 • Vücut fazla sebum ürettiğinde,
 • Propionibacterium acnes bakterisinin ciltte birikiminde,
 • Kıl foliküllerinin tahriş olması halinde,
 • Ölü cilt hücrelerinin düzenli olarak temizlenmediğinde,
 • Hormonal değişiklikler,
 • Bazı ilaçların alınması sonucu ( kortikosteroidler, lityum veya androjenler )
 • Aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler tüketildiğinde,
 • Havası kirli yerlere sık gidildiğinde,
 • Düzenli olarak yüz temizliği, peeling gibi işlemler yapılmadığında komedonlar oluşur.

Komedonlar Nasıl Tedavi Edilir?

Ciltte oluşan komedonlar kişi tarafından çıkarılmaya çalışılınca genel olarak kanatılıyor ve bu kanayan yer iltihaplanıp akne haline geliyor. Bunu engellemek için ise çeşitli yöntemler bulunuyor. Ciltte oluşan komedonlardan aşağıda paylaştığımız çeşitli tedavi yöntemleri ile kurtulabilirsiniz.

 1. Eczanelerde satılan ilaçları kullanabilirsiniz. Bu ilaçlarda salisilik asid, benzoil peroksid ve resorsinol maddeleri bulunduğu için bakterileri öldürerek, fazla yağı kurutur. Bu sayede cilt ölü hücrelerini dökebilir.
 2. Bir cilt doktoruna giderek muayene olabilirsiniz. Doktor tarafından Tretinoin, tazaroten ve adapalen gibi A vitamini içeren verilir. Bu ilaçlar ciltte bulunan kıl foliküllerinin içinin tıkanmasını engeller.
 3. Güzellik uzmanları veya uzman dermatolagların uyguladığı komedon çıkarma yöntemi denenebilir. Komedon bulunan bölgeye ucunda küçük bir halkası olan özel bir demir çubuk ile işlem uygulanır. Oluşan bu açıklıktan çıkan sebum ve kir ekstraktörle basınç uygulanarak çıkarılır.
 4. Cilt kazıma yöntemini deneyebilirsiniz. Mikrodermabazyon adı verilen bu yöntemler komedona neden olan tıkaçlardan kurtulabilirsiniz.
 5. Yine güzellik merkezlerinde uygulanan ”kimyasal soyma” tekniği ile de yoğun oranda sahip olunan tıkaçlardan kurtulabilirsiniz. Bu işlem ile cilde bir kimyasal uygulanıyor ve cildin üst kısmı soyuluyor. Bu sayede ciltteki ölü hücreler, akneler ve komedonlar da temizleniyor.
 6. Lazer veya ışın tedavisi uygulayabilirsiniz. Yüzünüzde aşırı yağlanma probleminden dolayı komedon oluşumu var ise; lazer ve ışık tedavisi ile tüm komedonlardan kurtulabilir ve gözeneklerinizi sıkıştırabilirsiniz.
 7. Her sabah ve akşam yüzünüzü komedon temizleyici ürünler ile yıkamalısınız.
 8. Yağ içermeyen kozmetik ürünleri, güneş kremleri ve losyonları kullanmalısınız.
 9. Eksfoliasyon ürünleri ve maskeleri yüzünüzden ölü cilt hücrelerini giderir ve komedonları azaltmaya yardımcı olabilir.

Komedon Temizliği

 

Komedon temizliği; cildindeki komedonlardan rahatsız olan kişiler için geliştirilmiş özel bir temizleme yöntemidir. Komedon temizliği ile ciltte bulunan açık ve kapalı komedonlar, kist, nodül ve püstül gibi iltihaplı sivilceler temizlenir. Özel vakumlu bir alet yardımı ile komedonlar iltihaplı sivilcelere dönüşmeden çıkarılır.

Komedon temizliğinde ilk olarak; steril enjektör yardımı ile komedon tıkaçları açılır. Daha sonra ucunda bir yuvarlak bulunan demir çubuk yardımı ile tıkaç üzerine baskı yapılır. Bu baskı ile tıkaçta bulunan yağ, kir ve sebum parçaları deri yüzeyine çıkar. Daha sonra vakumlu temizleme aleti ile yüzdeki komedonlar temizlenir. Son olarak yüze steril bir sıvı uygulanır ve işlem sonra erer. Komedon temizliğini yaptırmayı düşünen kişiler işlemden 1 ay önce ilgili merkezlere başvuru yapmalıdır. Burada uzman tarafından  Retinoid gurubundan bir ilaç verilir. Bu ilaç 3 hafta kullanılır ve bu sürede ciltteki yağ hücreleri gevşediği için temizlenme kolay yapılır.

Cilt tipinize göre açık komedonlar 24-40 gün sonra, kapalı komedonlar 30-50 gün sonra tekrar çıkar. Bu yüzden ayda bir defa Komedon temizliği yapılması gerekir.  İki ile dört ay süren bu tedaviden sonra ciltte komedon oluşma ihtimali gittikçe azalır.

Komedon Tedavisinde Doğal Yöntemler

Eğer Komedon temizliği yapmak istemiyorsanız ya da pahalı tedaviler uygulayamayacak durumda değilseniz, evde birkaç malzeme ile kendi tedavinizi kendiniz yapabilirsiniz.

 • Bir litre suyu iyice kaynatın. Kaynayan suya doğru başınızı uzatın ve bir havlu ile başınızı kapatın. Yaklaşık 10 dakika boyunca yüzünüzü bu su buharına maruz bırakın. Sıcak suyun buharı gözeneklerini açacak ve komedanları yumuşatacaktır. Bu işlemin ardından yüzünüzü ipek bir kese ile yavaşça ovalayın. Böylece komedanlar tıkalı olduğu yerden çıkacaktır. Bu yöntem açık komedanlarda etkilidir.
 • Karbonat çok iyi bir temizleyicidir. Yüzünüzdeki kir ve yağı arındırma özelliği vardır. Bir tatlı kaşığı karbonat ve bir miktar suyu bir kaseye koyup karıştırın. Macun kıvamına getirdiğiniz kürü komedonlu bölgeye sürün. 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Cildinizin komedonlu bölgesinin ne kadar olduğuna göre bu işlemi günde iki defa uygulayabilirsiniz.
 • Elma sirkesi ise doğal temizleyicidir. Bir yemek kaşığı elma sirkesini 1 bardak su ile karıştırın ve yüzünüze sürün . 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü durulayın.

Komedon Temizliği Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k