Kulak Estetiği

1 yıl önce
250 kez görüntülendi

Kulak Estetiği

İnsanın kendinde beğenmediği her şeyi değiştirme hakkı vardır. Bunun bir özgürlük olduğu da unutulmamalıdır. Fakat bu tür müdahalelerin yaşı ve zamanı vardır. Doğal olmaktan uzak özentilikten ötürü gelen davranışlar ve değişimler toplum tarafından normalleşmesinin nedeni kültürlerin birbirine karışmasıdır. Bunun haricinde estetik cerrahi insanların ihtiyaçlarına göre şekillenir. İnsan vücudunda beğenmediği ve sağlığına engel olan her şeye müdahale etme gücü ve yeterliliği vardır. Estetik merkezlerine burun veya yüz estetiği, bunun yanında kulak estetiği gibi istekler ile başvuruluyor. Bu yazıda sizlere kulak estetiğinden biraz bahsedelim.

Kulak Estetiği Nedir?

Her insanın kulak şekli farklıdır. Kulaklar büyük, küçük, kepçe , düz, kalın , ince, yapışık, ayrık gibi birçok formda olabilir. Genel olarak yüz şeklinde göre gelişen kulaklar bazı durumlarda müdahale gerektirebilir. Bu müdahaleler genelde kulak şeklinden şikayetçi kişiler için yapılır. Kulak problemleri, Kulak deformiteleri olarak adlandırılıyor ve bazen tek kulakta bazen de iki kulakta görülüyor. En çok görülen Kulak deformitesi ise kepçe kulak durumudur. Bunun dışında doğuştan veya sonradan oluşmuş şekil bozuklukları, kulaklarda kısmi yoksunluk, kulak çevresinde kıkırdak çıkıntıları, kulak kepçesinin buruşuk görünümlü olması, sivri kulaklar, son olarak da kaza sonucu kulağın bir kısmı veya tamamın kaybı durumunda da plastik cerrahi yardımı ile istenilen kulaklara kavuşulur.

Kulak Estetiği Ne Zaman Yapılır?

 

Genel olarak kulaklar ile ilgili yapılmak istenen estetik operasyonlar çocukluk döneminde başlar. Kulak ve kulak kepçesi 6 yaşına kadar gelişimini tamamlar. Bu dönemden sonra okul hayatına başlayan çocukların sosyal yaşantısının etkilenmemesinden dolayı bu yaştan itibaren kulağa estetik müdahale yapılabilir. Küçük yaşta yapılan bu tür müdahaleler kulak daha yumuşak ve esnek olduğundan dolayı şekil vermek daha kolaydır. İyileşme süresi kısadır ve daha iyi sonuç alınır.

Kulak Estetiği Çeşitleri

Kulak kıkırdağı, kulak kepçesi, kulak memesi gibi kulağın görünür ve önemli parçalarına estetik işlemler yapılıyor. Bu işlemlerin bazıları hiç cerrah bir işlem uygulamadan yapılırken bazıları için cerrahi müdahale yapılır. Şimdi sizlere popüler olarak yapılan kulak estetiği çeşitlerinden bazılarını anlatalım.

1. İple Kepçe Kulak Estetiği

 

Kepçe kulak estetiği kulağının kepçe oluşundan dolayı kişilere yapılan işlemlerdir. Kepçe kulak deformitesi; kulak ve kafa arasındaki kulak açısı normalden daha geniştir ve kişinin kulak kepçesi dışa doğru uzar veya kıvrılır. Önden ve arkadan bakınca da kötü bir görünüm verir. Kulak estetiği taleplerinin çoğu bu konu ile ilgili oluyor. Bu yüzdendir ki, son teknoloji yöntemler ile artık kulak kepçesi ameliyatlarında cerrahi işlem yapmadan kolayca istenilen kulaklara kavuşuluyor.

Kepçe kulak estetiğinde; otoplasti olarak adlandırılır. Estetik cerrahinin geldiği son noktada kepçe kulak estetiği artık iple kepçe kulak estetiği şeklinde yapılıyor. İple kepçe kulak estetiğinde; kişinin kulak kısmı işaretlenir ve müdahale edilecek kısım belirlenir. Daha sonra ise bu kısımlara medikal ipler ile köprü kurulur. Medikal ipler kullanılarak kulak kepçesi kafa tasına doğru yaklaştırılır. Kullanılan medikal ipler tamamen vücutla uyumlu olan ve insanda alerjik reaksiyon göstermeyen türdendir. İple kepçe kulak operasyonu dikişsiz, ağrısız, acısız bir işlemdir. 10 dakika lokal anestezi altında süren işlemden sonra aynı gün hasta taburcu olur. İşlemden sonra 3 gün bandajla gezmesi gereken hasta 3. günün sonunda yeni kulaklarını kullanabilir. Eriyen veya gevşeyen ipler yeniden işlem yapılarak yenilenebilir. Oldukça güvenilir ve risksiz olan bu işlem şu anda kulak ameliyatları içinde en popüler olan estetik türüdür.

2. Lazerle Kulak Estetiği

Kulak estetiğinden bir diğer işlem ise lazerdir. Lazerli kulak estetiği bir çeşit cerrahi işlemdir. Kulağının şeklinden şikayetçi olan kişiler için bu yöntem uygulanır. Kulak arkasına lazer ışını ile kesik atılır. Sonra lazerli ışınlar sayesinde kulak kıkırdağı yumuşatılır ve kıkırdağa doğru açı verilir. Eğer varsa fazla doku alınır veya sorun yaratan parçalar çıkarılır. Bu kesiğe dikiş atılır ve lazer sayesinde kesik kapatılır. Bu yöntem ile kanama veya kesik izi olmadan kişi istediği kulaklara kavuşur. Lazerle yapılan kulak estetiği ömür boyu çözüm olur. Genel anestezi ya da tercihe göre lokal anestezi altında uygulanır. Lazerli kulak estetiğinin sonrasında 5-7 gün kulak sargılı kalır. Sargılar alındıktan sonra ise 20-30 gün geceleri saç bandı takması gerekir.

Kulak Estetiği Riskleri

 

Kulak estetiğinde bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekir iken bazı durumlar küçük operasyonlar ile sorun çözülür. Her operasyonda küçük de olsa riskler bulunur. Şimdi sizlere kulak estetiğinde oluşacak risklerden bahsedelim.

  • Bazı kulak ameliyatlarının ardından kulaktaki dikişler sivilce yaparak dışarı çıkıyor. Bu tür durumlar yaklaşık 5 -6 ay sonra görülüyor. Bu tür durumlarda mutlaka doktorunuza başvurun. Burada pansuman ile dikişler alınır ve kulak hala eski şeklini korur.
  • Kepçe kulak ameliyatı yaşayan kişiler ilk başta kulağın kafa tasına aşırı yakın olmasından dolayı üzüntü yaşarlar. İlk başlarda dikişlerin sıkı olmasından dolayı asimetrik görünmeyen kulaklar 3 ay sonra doğal formuna gelir.
  • Kulak estetiklerin kıkırdaklı kısıma yapılan işlemlerde enfeksiyon oluşumu riskleri azdır. Fakat yeterli önlem alınmazsa iltihaplanma oluşabilir ve kulak kıkırdağı zarar görebilir. Bu yüzden iyileşme sürecinde hijyene dikkat edilmesi gerekir.
  • Hematom görülebilir. Özellikle cerrahi işleme maruz kalan kulaklarda kanamadan dolayı kulaklarda kan toplanması yani hematom görülebilir. Bu durumda doktorunuza başvurursanız ve kan toplanan bölgeye müdahale edilir.

Kulak Estetiği Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k