Lazer Epilasyon

11 ay önce
261 kez görüntülendi

Lazer Epilasyon

Özellikle kadınların korkulu rüyası olan istenmeyen tüyler yaz ayları başta olmak üzere her an kadınlar için büyük bir çileye dönüşürler. Aslında istenmeyen tüyler yalnızca zor ve uğraştırıcı uygulamaları ile değil aynı zamanda bu yöntemlerin acı vermesi ile de çok can sıkıcı olabilmektedir. İşte bu yüzden de pek çok kadın bu tüylerden kurtulma işlemini kalıcı olarak yapmak ister. İşte kalıcı olarak istenmeyen tüylerden kurtulmanın yolu da tam olarak lazer epilasyon işlemidir. Son dönemde gittikçe yaygınlaşan ve pek çok uzman ve güzellik merkezi tarafından yapılan lazer epilasyon yöntemi, kadınların en büyük çilesi olan istenmeyen tüylerden kurtulma işlemini tamamen yok edebilecek bir teknolojiye sahip ve günden güne de bu teknoloji gelişiyor.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon işleminin pratiğinde ışık ısısı ile seçici tahrip mekanizması etkili oluyor. Yani derinin üstüne lazer atışları yapılıyor ve bu ışıklar çok kısa sürelerde derinin içinden geçerek kıl köklerine nüfuz ediyor. Sonrasında da kıl kökleri ve kıl gövdeleri yüksek ısı nedeni ile tahrip oluyor. Aslında maalesef ki pek çok insan lazer epilasyonu bir radyasyon işlemi gibi görüyor ve sağlık için zararlı olduğunu düşünüp korkabiliyor. Fakat lazer epilasyonun yani orada kullanılan lazer teknolojisinin radyasyon ile hiçbir alakası bulunmuyor. Bununla birlikte yapılan araştırmalar ve gözlemler ortaya konmuştur ki deriye lazer epilasyon işlemi uygulanırken derinin altında bulunan dokulara ve diğer organlara da herhangi bir etki yapılmamaktadır. Yani lazer epilasyon ne kadar güçlü olsa da yalnızca kıl köklerine kadar ulaşabilmektedir.

Lazer epilasyon işlemi sırasında duyulacak acı da merak edilen konulardan bir tanesi. Aslında bu konuda da herhangi bir endişeye kapılmak yersiz olur. Çünkü lazer epilasyon işlemi sırasında hissedilen acı ancak bir kıl cımbız ile çekildiğinde duyulan acı kadardır. Bu da her halükarda olmak durumundadır. Aksi takdirde o kıl köklerinden ve kıllardan kurtulmak mümkün olmaz. Tabii vücudun her bölgesi acıya karşı eşit duyarlılığa sahip değildir. Yani vücuttaki bazı bölgelerin diğerlerinden daha fazla acıması da normal bir durum olacaktır. Fakat lazer soğutucuyla birlikte kullanıldığından deri ısıtıldığı zaman sadece buna özel bir ağrı ya da acı da oluşmaz. Çünkü kullanılan soğutucu sayesinde tüm lazer atışları esnasında deriye sürekli bir temas vardır ve o bölge her daim soğuk tutulur. Benzer şekilde derinin üst tabakası da bu ısıdan bu şekilde korunur. Hatta kullanılan bu soğutucu ile kıl köklerine uygulanan tahribat da çok az hissedilmektedir. Mesela dudak üstlerinde bulunan ince ve minik tüyler için lazer epilasyon işlemi uygulandığında bunu kişi neredeyse hiç hissetmez.

Lazer epilasyon işlemi hemen hemen vücudun her yeri için uygulanabilmektedir. Örnek olarak yüz, ense, boyun, kulaklar, kaşlar, sırt bölgesi, omuzlar, kollar, koltuk altı, bacaklar, göbek, kalça ve bel lazer epilasyonun yoğun olarak uygulandığı bölgelerdendir. Hatta hassas bölgelerden olan meme, göğüs ve bikini bölgesi de lazer epilasyonun yapılabildiği yerler arasında yer alır.

Lazer epilasyonun süresi de epilasyon işleminin yapıldığı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Mesela dudak üstündeki tüyler için uygulanan işlem birkaç dakikada bitebileceği gibi sırt gibi bir bölgede bu işlem bir ya da iki saat gibi bir süre alabilir. Aynı şekilde lazer epilasyon için uygulanacak seanslar ve yapılacak işlemler de hem kıl kökünün yapısına, hem cilt yapısına hem de işlemin yapılacağı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Hatta kişinin yaşı, cinsiyet ve genetik/hormonal durumu bile bu konuda etkili olabilmektedir. O yüzden işlem öncesinde doktor hastayı detaylı bir şekilde incelemekte ve buna göre bir takvim çıkarmaktadır.

Lazer Epilasyonda Bilinmesi Gerekenler

Lazer epilasyon işlemi sonrasında bazı ciltler kızarma meydana gelebilir. Ancak bu durum çok kısa sürer ve sonrasında kendi kendine yok olur kızarıklıklar. Mesela boyun ya da ense gibi bölgelerde de birkaç saatliğine sivilceler meydana gelebilir. Fakat yine sonrasında kendi kendine geçecektir. Yani lazer epilasyon yaptıran bir kişi işlem sonrasında hemen günlük hayatına geri dönebilir.

Eğer ki lazer epilasyonun ardından kızarma meydana geldiyse bazı birtakım kremler kullanılabilir. Fakat eğer hiç kızarma meydana gelmediyse hiçbir şekilde krem kullanmaya gerek olmaz. Uzmanlar, eğer deride işlem sonrası biraz kızarıklık oluşmuş ise bir süreliğine makyaj uygulanmasını engelleyebilirler. Çünkü makyaj malzemelerinin içinde birtakım kimyasallar vardır ve böyle bir işlem sonrasında cilde zarar verebilirler. Aynı şekilde işlem sonrasında derininin de kendisini toplaması gerektiği için nefes almasında fayda vardır. Fakat işlem sonrasında kızarıklık oluşmadıysa makyaj malzemesi kullanmasının önünde hiçbir engel yoktur.

Lazer epilasyon işleminden sonra cildinden kızarıklık oluşan kişilerin güneşe çıkmamaya da özen göstermesi gerekir. Hatta kızarıklık olsun olmasın işlem uygulanacak olan bölgenin güneşten uzak tutulması gerekir. Bu yüzden de lazer epilasyon yaptırılacağı zamanın öncesinden itibaren güneşten uzak durmak gerekir.

Lazer epilasyon işleminin ardından yaklaşık üç gün içerisinde tüyler derinin üstüne çıkmaya ve sonrasında da dökülmeye başlarlar. Yani işlemi yaptıran bir kişinin tüylerinin çıktığını gördüğünde yeniden büyüdüklerini düşünmemelidir. Bu durum tüylerin dökülmesi için yaşanan bir durumdur. O yüzden tüyler yeniden çıkıp döküldüklerinde yaklaşık birkaç hafta boyunca tekrar tüy görülmez. Yeniden tüy görüldüğünde ise yeni bir seansın vaktinin geldiği ortaya konmaktadır.

Lazer Epilasyona Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Lazer epilasyon işleminin başlayabilmesi için işlemin uygulanacağı bölgedeki tüylerin maksimum seviyeye gelmesi gerekir. Bu yüzden de tüyler tam olarak yoğunlaşana ve artana dek biraz beklemek gerekir. Bu süreçte hiçbir şekilde ağda ya da cımbız kullanılmaması gerekir. Ancak bu süreç içinde çok fazla uzayan tüyler olursa onlar biraz kesilebilir. Aslında lazer epilasyon öncesinde önemli olan tüylerin çok uzaması değil çok yoğun olmasıdır. Yani işlem sırasında köklerin belirgin bir şekilde görülebilmesi yeterli olmaktadır. Aynı şekilde jilet de tercih edilebilecek ve kullanılabilecek yöntemlerdendir lazer epilasyon öncesinde.

Lazer Epilasyonun Kalıcılığı

 

Lazer epilasyon insanların istenmeyen tüylerden tamamen kurtulabildiği yöntemlerden bir tanesidir. Ancak eğer ki hormonlardan kaynaklı tüylenme var ise kişide, hormonlar yeniden düzensiz bir hal aldığında tüylenme de geri gelebilmektedir. Fakat ortada böyle bir durum yok ise lazer epilasyon teknolojisi sayesinde tüylerin geri gelmesi pek mümkün olmamaktadır. Yine de bazı durumlarda örneğin tedaviden bir yıl son birtakım tüyler çıkabilir. Aslında bu tüyler öncesindeki gibi sık ve kalın olmaktadır. Bu da tam olarak seansın bitmemiş olduğunu göstermektedir. Yani lazer epilasyon işlemlerinin tam olarak karşılığını alabilmek için tüm seanslar tamamlandıktan sonra bir yıl daha beklenmesi ve tüylerin durumunun gözlemlenmesi gerekir. Dolayısıyla eğer bir yıl sonunda yeniden tüyler çıkmış ise bu seansların işe yaramadığını göstermez. Yalnızca tedavinin daha bitmediğinin işaretidir. Bu yüzden de gerekli görüldüğü miktarda biraz da seans uygulanması gerekebilir. Lazer epilasyonun işe yaramayacağı düşünülmemelidir. Çünkü doğru kişiler tarafından doğru ürünler ile uygulanan bir lazer epilasyon işlemi yine doğru seanslar ile mutlaka emeğin karşılığını verecektir.

Lazer Epilasyon Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k