Yeşil Çay Zayıflatır mı?

1 yıl önce
479 kez görüntülendi

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yeşil çay, siyah çay (ülkemizde en çok tüketilen çay), ve oolong çayı ile aynı bitkiden üretilmektedir. Yani, siyah çayla, yeşil çay yaprakları, aynı bitkinin, “çay bitkisi” olarak adlandırılan camellia sinensis’in yapraklarıdır. Uzmanların yeşil çayın faydalarını bu kadar sık dile getirmesinin, ancak hali hazırda yaygın olarak içilen siyah çaydan pek bahsetmemelerinin nedeni çay yapraklarının işlenme biçimi.

Siyah çay üretilirken kullanılan yöntem, yeşil çay üretiminde kullanılan yönteme oranla yaprakların daha fazla oksitlenmesine neden olduğu için siyah çayın besleyici özelliği önemli oranda azalıyor. Yeşil çay yaprakları ise daha az işlendiği için antioksidan özelliğini büyük oranda koruyor. Bu nedenle yeşil çayın faydaları daha çok ön plana çıkıyor.

Aynı bitkiden üretilmesine rağmen yeşil ve siyah çay arasındaki farkın ne olduğu konusunda kısa bir girişten sonra esas sorumuza geçelim “yeşil çay zayıflatır mı?”.

Son yıllarda TV’ye, gazetelere çıkan, kilo vermiş ünlülerin pek çoğundan “günde 2-3 bardak yeşil çay içerek zayıfladım” açıklamalarını hepimiz duyduk. Hemen söyleyeyim “sadece yeşil çay içerek zayıflama” mümkün değil.

Şöyle düşünün; diyelim ki her gün metabolizmanız 2000 kaloriye ihtiyaç duyuyor ve siz bu 2000 kaloriyi gün boyu tükettiğiniz içecek ve yiyeceklerden alıyorsunuz. Bu durumda yeşil çay içseniz de içmeseniz de kilonuz sabit kalacaktır. Kilo vermek için önce bu 2000 kaloriyi 1600-1700’lere çekmeniz gerekiyor. Üstelik kısa süreli değil, kilo vermek için en az 2-3 ay yaktığınızdan daha az kalori almalısınız. Tabi yaktığınız kaloriyi düzenli egzersizle çoğaltırsanız daha kısa sürede, sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Peki, yeşil çayın zayıflamaya hiç mi etkisi yok?

Var. Eğer kalori kontrolü yaptığınız bir beslenme biçimini, düzenli egzersizle birleştirirseniz, bu noktada yeşil çay, iştahı bastırmada, yağ yakmada ve vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri sağlamada yardımcınız olabilir.

Yeşil çaya antioksidan özelliğini veren bitkisel bir bileşen olan polifenoller aynı zamanda yağ yakılmasını hızlandırıyor. Bunu ben söylemiyorum bu konuda yapılan pek çok bilimsel araştırma, yeşil çayda bol miktarda bulunan bir polifenol türü olan “kateşinlerin” kolesterol seviyesini dengelediği ve yağ yakılmasına yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Aynı vücut kitle indeksi (BMI) rakamına sahip ve bel çevresi aynı ölçüde olan 35 Japon erkeğin katıldığı bir çalışmada, 3 ay boyunca düzenli olarak kateşin (yeşil çay özü ve oolong çayı) alanların, almayanlara oranla 2,5 ile 1 kilo arasında daha fazla kilo verdikleri belirlenmiş. Tabi araştırmaya katılanların hepsi her gün aynı gıdaları tüketmiş.

Sonuç olarak sağlıklı bir diyet uyguluyorsanız ve egzersiz yapıyorsanız, yağlardan daha çabuk kurtulmak için yeşil çaydan faydalanabilirsiniz. Ancak kilo almanıza veya aynı kiloda kalmanıza neden olan beslenme şekline devam ederseniz ve hareketsiz bir yaşam sürerseniz yeşil çayın size pek bir faydası olmayacaktır.

Uyarılar, Önlemler

Yeşil çay kafein içerir ve eğer kafein tüketmemeniz gereken bir durumunuz varsa (hamilelik gibi) yeşil çay içmemelisiniz. Ayrıca akşam saatlerinde içilen yeşil çay uykunuzu kaçırabilir ve fazla yeşil çay içerseniz çarpıntı yapabilir. Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız yeşil çayın kullandığınız ilaçlarla etkileşime geçip geçmediğini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Yeşil çayla ilgili daha fazla bilgi için yeşil çay sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Çay Zayıflatır mı? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. durmuş dedi ki:

  Gerçekten de güzel bir noktaya değinmişsiniz. Yediğimize dikkat etmezsek hiç bir içecek bizi tek başına zayıflatamaz. Emeğinize sağlık.

 2. Mert dedi ki:

  Hocam yeşil çay gerçekten çok fayda ediyor ben 1 aydır içiyorum etkisi çok görülüyor lakin bitki olarak değil de hazır çay olarak içiyorum sorun olur mu acaba?

 3. ahmet dedi ki:

  Bir aralar iş yerinde her gün yeşil çay içiyordum ve faydasını gerçekten gördüm.

 4. eda dedi ki:

  20 kilom fazla var emziriyorum adet görmüyorum bana nasıl yardımcı olabilirsiniz yeşil çay zayıflatır mı?

 5. nino dedi ki:

  eda hanım gerçekten zayıflatıyor ben içiyorum çooook ise yarıyor.

 6. Aylin dedi ki:

  Elma diyeti bol bol su egzersiz yeşil çay. Günlük 10 bin adım koşun Haftada 5 kiloyu geçik zayıflarsınız

 7. Ahmet aksoylu dedi ki:

  Yeşil çay zayıflatır mı

 8. Ahmet aksoylu dedi ki:

  Yesil çay çeşitleri çok iyi zayıflatiyor

 9. Muhammedt dedi ki:

  85 kiloydum.1 Temmuz 2016 rejim tarihimdi.Yemeklerinde ekmek kestim 40 gün sonra tartıldım 78.5 kiloya düşmüşüm.Sağlıksız kilo vermeye karşıyım zaten.Ama 78.5 kilodan uzun bir süre düşmeyince yeşil çayı denedim.5 gündür içiyorum.5 gün içinde 76.5 kiloya düştüm.belki yeşil çay sayesindedir diye düşünüyorum.bu arada tadı iğrenç.

 10. Sinem dedi ki:

  Bayanlar yeşil çay emzirme döneminde içilmiyor araştırın lütfen

Yorum Yaz

Yukar k