Yüzünü Sıcak Suyla Yıkayanlar Dikkat!

1 yıl önce
197 kez görüntülendi

Yüzünü Sıcak Suyla Yıkayanlar Dikkat!

Sıcak suyun rahatlatıcı etkisine kim itiraz edebilir ki? Buharlı sıcak su dolu küvet kadar tatlı bir şey varsa o da erken uyanmak zorunda kaldığımız soğuk kış sabahlarında yüzümüzü sıcak suyla yıkamaktır. Siz de sıcak suyun daima cilt temizliği için en etkili yöntem olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Cildin esnekliğini koruyup yaşlanmayı geciktiren anti-aging maddelerin baş düşmanlarından biri sıcak sudur. Sıcak su kan dolaşımını soğuk suyun aksine yavaşlatarak sizi gevşetir. Oysa özellikle sabahları yüzümüzü yıkarken ihtiyacımız olan şey güne zihnimiz açık ve çivi gibi dinç bir şekilde başlamaktır.

 

Günümüzde musluk sularının daha güvenli bir şekilde içilebilir hale getirilmesi için su arıtılma aşamasında yüksek miktarda klor kullanılmaktadır. Klor suyu arındıran bir madde olmasının yanı sıra, deri ve akciğer üzerinde aşındırıcı ve toksik etki gösteren bir maddedir. Sıcak su ile yıkanan ciltteki gözeneklerin açıldığı ve temizlendiğine inanırız. Yüzümüzü sıcak suyla yıkamak veya duş almak bu anlamda tabi ki mantıklı bir seçim. Ancak sıcak suyla açılan deri gözeneklerinin, klor gibi toksik maddelerden daha fazla etkilenerek zarar görebileceğini düşünmüş müydünüz? Gözeneklerin daha fazla açılması sıcak sudaki klorun daha kolay buharlaşması ve klorun cilt tarafından daha fazla emilmesi demektir. Cilde etki eden klor oksitlenerek su molekülündeki hidrojeni böler ve hidrojen klorürü açığa çıkarır. Bu gaz bileşimlerinin ciltte doku hasarına neden olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uzun süre bu şekilde klorlu sıcak suya maruz kalan deri zayıflayarak kırışıklıkların belirmesine davetiye çıkarır. Yüzünüzü yıkadıktan ya da duştan çıktıktan sonra hemen nemlendirici losyonlar uygulasanız bile teninizde oluşan bu hasara müdahale etmekte geç kalmış olabilirsiniz.

 

Ünlülerin genç kalma sırlarından biri de yüzlerini yıkarken de duş alırken de klorsuz su kullanmalarıdır. Siz de klorsuz su ile duş almanın maliyetli olacağını düşünüyorsanız soğuk maden suyu mucizesinden faydalanabilirsiniz. Mineral kaynağı maden suyunun teninizi ferahlattığını hemen fark edeceksiniz.

Sıcak suyun bir başka zararı da cildi kurutmasıdır. İnsan derisinin en üst tabakasının % 10’unu oluşturan ‘kserozis’ kuruduğunda ciltte kuruma, kaşıntı ve çatlamalar meydana gelir. Cildin doğal yağ dengesinin bozulmasına yol açan sıcak su, deride pul pul dökülmelere ve tedavi edilmediği takdirde egzamaya neden olmaktadır. Bu nedenle çok sık ve çok sıcak suyla duş alınmamalıdır. Çünkü sık sık duş alındığında, cilt kendini koruyan doğal lipitleri salgılayacak kadar zaman bulamaz ve nem kaybederek kurur. Lipitlerin salgılanma miktarı vücudun her bölgesinde farklılık gösterir. Örneğin; kol ve bacaklardaki lipit üretimi yüz ve boyun bölgesine göre daha yavaş olduğundan kol ve bacaklar yüze göre daha çok çabuk kurur. Bununla birlikte saç derisini kurutan sıcak su, kepeklenmeye ve saç dökülmesine yol açar. Bu yüzden duş alırken sıcak su yerine ılık su tercih etmelisiniz. Ancak soğuk suyun kan dolaşımını hızlandırdığını ve cildi diri tuttuğunu unutmayın. Bu nedenle, duştan çıkmadan önceki birkaç dakika soğuk su kullanarak teninizde şok etkisi yaratabilirsiniz. Yüzünüzü ise daima soğuk su ile yıkamanızı öneriyoruz.

Son olarak nemlendirici konusuna da değinmeden geçmek istemiyoruz. Kuru bir cilt tipiniz varsa ve özellikle kışın sıcak suyu tercih edenlerdenseniz kesinlikle doktor tavsiyesi olan, teninizin ihtiyacına uygun bir nemlendirici ürün kullanmanız gerekiyor. Cilt tipinin ihtiyaçları kişiye göre farklılık gösterdiğinden arkadaşınızın tavsiyesi olan bir krem sizin için uygun olmayabilir. Hassas cildinizde ciddi dermatolojik rahatsızlıklara neden olamamak için nemlendirici kremleri dahi mutlaka doktorunuza danışın.

Yüzünü Sıcak Suyla Yıkayanlar Dikkat! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k